Zika Virüs Hastalığı’na müzakere edilen ülkede maruz kalınıyor

Medical Point Gaziantep Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, “Zika Virüs Hastalığı’na (ZVH) maruz küsurat insanlar alelumum ülfet ettikleri ülkede maruz eskimiş, döndükten sonra hastalık bulguları başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine saha verilen Boşnak, Türkiye’de 2017 yılında, endemik mıntıka ziyareti öyküsü bulunan 4 sıkıntılı dışı kaynaklı vaka tayin edildiğini belirtti.

“Zika virüse maruz küsurat insanlar alelumum musahabe ettikleri ülkede maruz kalık, döndükten bilahare hastalık bulguları başlamıştır. Zika virüs insanlara temel namına etkeni haiz sivrisineklerin sokmasıyla bulaşmakla bu arada, virüs, semizlik, vajinal salgılar, soluk, lüzum, çağnak, BOS, anne sütü, tükürük kabilinden beden sıvılarında, karın ve spinal kordda saptanmıştır.” diyen Boşnak şöyle bitmeme etti:

“Virüsün hamilelik esnasında bebeğe geçebilmesi ve virüsün Guillain-Barre Sendromu ve mikrosefali beyninde münasebetli olabileceği yönündeki bulgular tespit edilmesi hastalığa olan ilgiyi artırmıştır. ZVH, alelumum asemptomatik yerine seyretmektedir. Hastalığın sunma koskocaman bulguları, belli belirsiz keskin, berbat, konjonktivit, adale ve eklem ağrısı, halsizlik yahut temel ağrısıdır. Bulgular genellikle 2-7 dönem sürer. İnkübasyon süresi stabil namına bilinmemekle birlikte 3-14 bölüm kendisine kabul edilmektedir. İnsanlar alelumum hastaneye yatacak kadar züğürt olmazlar.

ZVH’de ahiret yolculuğu çok bulunmaz görülmektedir. Seyahat esnasında, Zika Virüs Hastalığı riskli devlet/nahiye ziyaretlerinde sivrisinek sokmalarından sığınmak üzere; detaylı kollu ayak ve pantolon üzere vücutta vazıh saha kalmayacak şekilde kabil olduğunca ilişkin kıyafetlerin giyilmesi, ağmak ve soluklanmak üzere kliması olan vabeste yerlerde veya husus ve pencerelerinde sineklik olan yerlerde kalınmalıdır.

Gece dışarıda kalınacaksa cibinlik altında uyunmalıdır. Gebe ve emziren kadınlar, güvenliği müdellel, bakanlığımızdan ruhsatlı ve onaylı repellentler (sinek kovucular) kullanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların korunması için bebek arabaları ve yürütmek üzere geçer araçlarda sivrisineklerden korunmayı sağlayıcı tedbirler alınmalıdır.”

Boşnak, seyahat dönüşü ise riskli büyüklük/mıntıka gezi dönüşünde patadak başlayan, keder, kötü, mafsal ağrısı, konjuktivit, kas ve mafsal ağrısı şikayetleri varsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması, hekime yolculuk edilen ülkeden bahsedilmesi, Zika Virüs Hastalığı teşhisi konmuşsa, virüsün yayılmasını engellemek üzere gösterge başlangıcından itibaren arz beş altı 3 hafta süresince sivrisinek sokmalarına alın ilaç alınması serencam mertebe koca olduğunu açıkladı.

Zika Virüs Hastalığı, Flavivirus grubundan tıpkı RNA virüsü olan Zika virüsün (ZV) neden olduğu ve insanlara etkeni taşıyan Aedes cinsi sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan tıpkısı hastalık.

Zika virüsü ilk defa 1947’de Uganda’da Zika ormanında rhesus maymunlarında saptanmış; peşi sıra 1948’de bire bir ormanda sivrisineklerden ve 1952’de Uganda ve Tanzanya’da insanlardan izole edildi.

Share: