Zonguldak’ta ilk kez tıpkı anda tıknaz bağlı böbrek taşı ameliyatı yapıldı

Zonguldak’ta ilk kez bir anda şişko tutkun böbrek taşı ameliyatı yapıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda Zonguldak’ta ilk kez arka üstü pozisyonda Endoskopik Toplanmış intrarenal Cerrahi adı sunulan böbreğe tıpkı anda hem lüzum kanalından hem bile sırttan muvasala sağlanarak kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı.

Zonguldak’ta zihayat 26 yaşındaki Umut Öztürk, sol tarafındaki ağrıları cihetiyle hastaneye başvurdu. Burada muayenesi yapılan Öztürk, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’na yönlendirildi. Yapılan tahlillerde sol böbreğinde hep boyutu 5 santimetreyi sabık ve böbreğin değme odacığını şamil haddinden fazla sayıda taş belirleme edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Açık Deniz Denizhan Demirkıran ve ekibi; tıpkı taraftan alınan yeni nesil lazer kullanarak arka üstü pozisyonda böbreğin arka odacıklarına gereklilik kanalından giren Fleksible URS cihazı ile otama ederken benzeri anda yalnızca yarım yamalak santimetrelik benzeri kesiden böbreğin alt odacıklarındaki tagların Nefroskop cihazı ile çıkarıldığını söyledi.

Ameliyat sonrası hastadan 30 nüsha taş çıkarılırken bir bölük ahcar ise böbrek içerisinde lazer sayesinde toz haline getirildi. Yaklaşık 1 saat süren operasyon sonrasında hastanın böbreği taşlardan kurtarıldı. Rahatsız bile sağlığına kavuşmuş oldu.

Daha başlangıçta bu hastalara bozuk yöntemlerle iki evet birlikte daha fazla ameliyat yapıldığını anlatım fail Demirkıran, bu ameliyatlarda apansızın haddinden fazla kesi yapılması gerekirken bakir yöntemle yegâne seansta henüz ongun imkan tanındığını açıkladı. Demirkıran, yeni yöntem operasyon sonrası hastanın gücük sürede taburcu olabileceklerini belirtti.

İdrar kanalından geçer not Fleksible URS cihazının sayesinde eğin odacıklardaki tagların ekleme bire bir hapis açılması gerektirmeden sırttan giren cihazın önüne bırakılabileceğini rapor fail Dr. Demirkıran, bu sayede daha beş altı cerrahi denge ile elan hilt ve efektif otama sağlanabildiğini açıkladı.

Endoskopik Şişko intrarenal Cerrahi ad verilen böbreğe benzeri anda hem idrar kanalından hem birlikte sırttan erişim sağlanarak kapalı böbrek taşı ameliyatının deneyimli bire bir kol gerektirmesi zımnında Türkiye’üstelik sayılı merkezde yapıldığını nâkil Demirkıran, Günindi Karadeniz Bölgesi’nde üstelik ilk defa Üroloji Anabilim Dalı’ndan kendisi ve ekibi marifetiyle ZBEÜ Keyif Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Ameliyat sonrası sağlığına mülaki rahatsız Umut Öztürk da “Ufak benzeri veca ile başladı. Hastaneye gitmiştim oradan buraya yönlendirildim. Doktorumuz ve ekibi ameliyatımızı gerçekleştirdi. Böbreklerimden bu büyüklüğünde taş beklemiyordum. Şu anda sancı yok. Eskisi gibiyim” diyerek konuştu.Share: