Zeytin ağaçlarındaki parça tutumu faziletli rekolte üzere umutlandırdı

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Edremit Körfezi’nde üreticiler, iklim, yağmur ve nem durumunun bereketli olması yardımıyla hasada umutlu başladı.

Balıkesir’de tahminî 13 milyon zeytin ağacının bulunduğu koy bölgesindeki Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde üreticiler hasat mesaisi yapıyor.

Sofralık zeytinlerin toplanmasıyla başlayan 2022-2023 hasat döneminde teşrinisani ayının sonuna doğru periferi zeytinlerin hasadına geçilecek.

Zeytin ve zeytinyağının üretiminde kalite ve verim amacıyla müstelzim iklim şartları, yalın ve yağmur durumunun uygunluğu sayesinde bu mevsim ağaçlardaki şerha tutumu çok. Bu nedenle de Edremit Körfezi’nde güzeşte sezon 20 bin titrem olan zeytinyağı üretiminin 30-35 bin tona ulaşacağı oranlama ediliyor.

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, AA muhabirine, bu yıl ürünün verim ve kalitesinin çok mebzul olduğunu söyledi.

Geçen zaman yağış azlığı dolayısıyla rekoltenin düştüğünü belirten Semerci, hasadın kullanılmamış başladığı bu dönemde edindikleri izlenimle efdal rekolte beklentisine girdiklerini tabir etti.

Türkiye genelinde dahi zeytin rekoltesinin ayrıksı müstahsil ülkelere bakarak yoğun oranda artma göstereceğini öngördüklerini bildiren Çucu, 2022-2023 sezonunda zeytin zararlılarının beş altı olduğunu dile getirdi.

Normalde açıklık ayında biten sezonun bu sene eş, ayrıca şubata uzayabileceğine dikkati çeken Çucu, şunları kaydetti:

“Likit yağlar soframızda çokça koca mergup ürünlerdir kim bunların zarfında zeytinyağı bildirme iyisidir. Katıksız kullanılabilen biricik yağdır. Takkadak zeytin sıkılır ve onun düşman bizler marifetiyle kullanılır. Bu sezonun zeytinyağlarının örgensel olacağı gibi benzeri beyin var. Çünkü haddinden fazla fazla tezek atılmadı, gayrı ilaçlardan dahi daha birkaç atıldı. Hakeza olunca ve bu yayın bolluğu bize zeytinler üzere zeytinyağı üzere bu yıl örgensel ihtimalinin çok efdal olduğunu gösteriyor. Tecrübe amacıyla ekim ayında toplanan ürünlerde çıkan yağlar yüzde 11-12’lerde. 100 kilogram zeytinden 11-12 kilogram yağ çıkarken bu sene yüzde 18’e kadar randıman bulunduğunu söylüyorlar. Bu mevsimin zeytini amacıyla hayret tıpkı nicelik. Elbette hasat döneminde bu oranlar henüz üstelik artacaktır.”

Sabık yıla bakarak yüzde 50 elan çok verim bekliyorlar

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi Nermin Gelbal Gökduman de Edremit ve Havran’daki zeytinliklerinde geçen yıla bakarak yüzdelik 50 daha fazla mahsul beklediklerini söyledi.

Bugünlerde sıktıkları er hasat zeytinlerin yağında asit oranının 0,1-0,3 çıktığını belirten Gökduman, “Bunlar az çok güzel değerler. Ayrımsız zamanda nefaseti, lezzeti üstelik az çok güzelce. Bu sene üreticinin dahi servet verip kayran tüketicinin üstelik yüzü gülecek.” diyerek konuştu.

Share: