8 İlde 11 Toprak ‘Kesin Korunacak Alıngan Alan’ İlan Edildi, 4 İlde Tez Kamulaştırma Kararı Alındı

Reisicumhur kararıyla Adana, Antalya, Bitlis, Muş, İstanbul, İzmir, Van ve Ağrı iklim sınırları ortamında mevcut 11 bölgedeki saf sit alanları, ‘kesme korunacak kırılan düz’ zar edildi. Ankara, Bartın, Giresun ve Gaziantep’te ara sıra taşınmazların çabuk kamulaştırılması kararı alınırken Sinop’un Akışmaz ilçesinde de bazen alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’dahi bugün yayınlanan kararlarla 8 el sınırında yer kayran 11 bölgedeki heterojen bölgeler, ‘stabil korunacak hassas alan’ zar edildi. 4 şehirde ise muhtelif alanlar amacıyla tez kamulaştırma kararı alındı.

Bugün yürürlüğe giren Reisicumhur kararları şöyle:

‘KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN’ OLARAK İLAN EDİLEN BÖLGELER

“Adana ili, Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapıkaya Kanyonu gizil natürel sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas düzlük kendisine tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

Antalya ili, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Akseki-Gündoğmuş arası potansiyel doğal sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak hassas kayran adina tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Antalya ili, Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde mevcut Kırkgöz Akarsu Kaynakları Saf Sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak alıngan düzlük olarak tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Bitlis ili, Güroymak ilçesi ile Muş ili, Hasköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan İron Sazlıkları gizil saf sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak hassas düz yerine tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Beykoz ilçesi sınırları içerisinde Mevcut Riva Deresi Batısı Doğal Sit Alanı’nın dulda statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak hassas alan adina tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Yayla Kekiği ilçesi sınırları içerisinde kâin Ağva Tabii Sit Alanı’nın siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak kırılan düz adina tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

İzmir ili, Dikili içesi sınırları içerisinde kâin Nebiler Şelalesi ve Mağaraları potansiyel natürel sit alanının siper statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak hassas alan adina tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Çaldıran ilçesi ile Balkı ili, Doğubayazıt ilçesi sınırları içerisinde mevcut Tendürek Dağı Püskürtü Taşları potansiyel doğal sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak alıngan düz olarak tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Muradiye ve Çaldıran ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Pirreşit Dağı ve Süphan Gölü gizil natürel sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas kayran adina tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Muradiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bendimahi Sazlıkları gizil katıksız sit alanının dulda statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak hassas kayran olarak tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLEN BÖLGELER

Ankara ili, Mamak ilçesi, Mutlu Mahallesi sınırları içerisinde mevcut 51045 cezire 1 parsel, 51048 cezire 1 parsel, 51106 ada 1 parsel numaralı, 6306 basit Facia Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Kanun kapsamına giren hususi mülkiyete bahis taşınmazların, üzerlerindeki yapılarla gelişigüzel, proje alanındaki ümran mevzuatına aykırı, ruhsatsız, iskansız ve kıyamet riski taşıyan, genel düzenlilik ve düzenlilik yönünden kazalı yapıların tasfiye edilerek ulaşım ve altyapısı ile birlikte vukuf ve konuşma kurallarına uygun, sağlıklı ve emin yaşam alanlarının oluşturulması için Mamak Uray Başkanlığı aracılığıyla acele kamulaştırılmasına, 2942 çevrilmiş Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Bartın ili, Hat ilçesi, Dallıca köyü sınırları içerisinde mevcut ve ekli harita ile listede hat ve koordinatları gösterilen alanda vadi düzlük özel mülkiyete laf taşınmazların, bölgede Şişko Hane İdaresi Başkanlığı vasıtasıyla hesaplı göz projesine ilgilendiren mamure yolunun açılması amacıyla anılan Başkanlık vasıtasıyla çabuk kamulaştırılmasına, 2942 mahdut Kamulaştırılma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Giresun-Çaldağı- İnişdibi (Dokap) Yolu projesi kapsamında kâh taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü eliyle acele kamulaştırılmasına ilgilendiren bitik kararın yürürlüğe konmasına, 2942 dar Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Ekli listede bulundukları meydan ile ada ve parsel numaraları tamlanan taşınmazların, İslahiye Tevhit Sanayi Bölgesi sınırlarının genişletilmesi amacıyla İslahiye Belediye Başkanlığı marifetiyle çabuk kamulaştırılmasına 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.”

SİNOP’UN DURAĞAN İLÇESİNDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARTILDI

Öte yandan, Sinop’ta bazen alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. 6831 basit Orman Kanunu’nun munzam 16’ncı maddesi uyarınca alınan karara bakarak, orman sınırları dışına çıkarılan alanlar, Akışmaz ilçesine tutkun Yeniköy Mahallesi’nde bulunuyor.

Share: