Yozgat’ta Meslek Bahçesinde Kurulan Çiftlikte Öğrenciler Binicilik Eğitimi Alıyor

Yozgat’ta özel ayrımsız okulun bahçesinde kurulan at çiftliğinde öğrenciler ile isteyen vatandaşlara binicilik eğitimi veriliyor. Meslek Müdürü Ahmet Gönüllü Yaşar, “Bunun çok faydasını gördük. İnsanlara efsanevi sevgisini aşıladık. Öğrencilerimiz çıktı atlarla o kadar haşır dağıtma oluyor kim geliyorlar karınlarını doyuruyorlar” dedi.

Yozgat’ta hususi aynı okulun bahçesinde kurulan çiftlikte, öğrenciler ile isteyen vatandaşlara binicilik eğitimi veriliyor. 4 sene önce kurulan çiftlik içerisinde binicilik yetişek alanında anaokulundan, ortaöğretim serencam sınıf öğrencisine kadar parçalanmamış öğrenciler, haftada ayrımsız saat binicilik eğitimi alıyor.

Atlama Beygiri çiftliğine geçmiş yavru biniciler amacıyla Amasya’dan hususi yetiştirilen iki skor Zenci atı, bire bir skor Rahvan at getirildi. Atlar üzere hususi ahırlar yapıldı, çırılçıplak at meraklısı olan, mufassal yıllar at yetiştiriciliği fail Hedef Bozkurt vasıtasıyla atların bakımı yapılırken, okulun özge personeline üstelik atların günlük bakımı, temizliği, binicilik üzerine de eğitim çalışması yürütüldü. Dolay çalışmaların arkası sıra okulda başlayan binicilik eğitimlerine öğrencilerin birlikte velilerinin dahi balaban bent gösterdiği kaydedildi.

“BURADA DOMUZUNA YARIŞLAR DÜZENLENMİŞ”

Yozgat’ta atçılık ile ilişkin bir araştırma yaptıklarını belirten Yaşar, şu bilgileri verdi:

“Bu faaliyette başlamamızdaki amaç civar illerde bilcümle aceleten bir anda çevremizdeki illerde atlama beygiri çiftliği vardı. İnsanlar buraya gidip iyicene vakit geçiriyordu. Gayrı illerdeki hususi okullar incelediğimizde çevremizdeki illerin çoğunda şu anda okullarda hakeza tıpkı çiftliğin olduğunu gördük. Bunlarla ilişik insanlarla görüştükten sonraları şunu öğrendik kim; 30-40 sene önceki ilimizde Kırıklı bölgesinde pespaye vahim atçılık işlemleri yapılmış. Burada evire çevire yarışlar düzenlenmiş. Yani şehrimizde bu kültürün olduğunu gördük. Çevremizde baktığımızda Sorgun’bile yarışma atları yetiştiriliyor. Burada tıpkısı şekilde beş altı lime da bu işi işleyen çiftlik olduğunu gördük. Bu şekilde demet duymaya başladım. 4 yıl önceki altyapıyı oluşturup okulumuzun alanı degaje olduğu için burada aynı bölgeyi ayırdık. Aynı manej yaptırdık, dam yaptırdık evvel önceki civardaki illerden atlar topladık, geçmiş başlangıçta 3 lime atımız vardı. Henüz sonraları bu atlarımız 20’ye büyüklüğünde artık amma sonraları 20 atın çokça olduğunu gördük. Bunları civardaki çiftliklere birey olarak bıraktık. Şu anda çiftliğimizde genellikle 4-5 şerha atımız var.”

“HAFTADA BİR SAAT ÖĞRENCİLERİMİZE IBRET OLARAK BUNU GETİRİYORUZ”

Amaçlarının öğrencilere binicilik öğretmenin yanı sıra efsanevi sevgisini da aşılamak olduğunu aktaran Meslek Müdürü Yaşar, “Okulumuzdaki yavrularımız 36 aylıktan başlıyor, 12 sınıfa büyüklüğünde öğrencilerimiz var. Bunları ibret kendisine koyduk. Haftada tıpkısı saat öğrencilerimize ders kendisine bunu getiriyoruz. Burada evvel geçmiş ekipmanı tanıtıyoruz. Düzenlilik önlemleri alındıktan bilahare, düzenlilik önlemleri altında buradaki işiyle parçalanmamış uğraşan, deneyli olan insanlarımız, çalışanlarımız atlara bindiriyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“İNSANLARA EFSANEVI SEVGİSİNİ AŞILADIK”

“Bunun çok faydasını gördük” diyen Yaşar, “İnsanlara hayvan sevgisini aşıladık. Öğrencilerimiz daha çok atlarla o büyüklüğünde haşır üleştirme oluyor ki geliyorlar karınlarını doyuruyorlar. Hayvanlara dokunmayı öğrendiler. Efsanevi sevgisi öğrendiler. Elan sonraları bu öğrencelerimizden sonradan velilerimiz da bu işle ilgilenmeye başladı. Velilerimizde gelmeye başladı. Şehirde bu anbean yayıldı. Şehrimizden, ilçelerden ağababa binmeye, atı görmeye o kadar çokça herif gelmeye başladı ki bu da bize büyük bir bahtiyarlık verdi. Şehrimizde pir tıpkı albeni oldu, toplumsal tıpkısı canlılık oldu. Şu anda şehrimizde kâin özellikle polis güçleri okulu ve üniversitedeki dinç rüfeka hafta sonları akşamüstleri geliyorlar. Burada domuzuna devir geçiriyorlar. Burada bize bire bir bahtiyarlık veriyor” ifadelerini kullandı.

Share: