Milli form hayali amacıyla engelleri aşıyorlar

– Milli şekil hayali için engelleri aşıyorlar

YOZGAT – Yozgat’ta bedensel mânialı 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ve 25 yaşındaki Ayşe Uzar, Tekerlekli Sandalye Basket Milli Takımı formasını giyebilmek üzere haftanın 3 günü yoğun tıpkı tempoyla çalışmalarını muttasıl sürdürüyor.

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğuştan bedenî özürlü Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar’ın hayatı, Tekerlekli Koltuk Basket 3. Ligi’nde savaş eden Düş Engelliler Spor Kulübü Başkanı Zeynep Ertal Altunkuyu’nun daveti ile değişti. Sorgun Ilişkin Spor Salonu’nda antrenörleri Hamza Kablanoğlu öncülüğünde basket antrenmanlarını sürdüren Zeynep Kılınç ve Ayşe Uzar, hayata küsmek adına basket oynayıp sosyal aktivitelere katılarak örnek tıpkı dirim sürüyor. Basket ile tanıştıktan sonraları çokça çalışarak takımın değişmezleri arasına giren, nâr ve performanslarıyla özen calip gailesiz oyuncular, milli takıma seçilip kamer küşade formayı giyebilmenin hayaliyle yaşıyorlar.

“Milli formayı gururla taşırım”

Hedefinin milli topluluk forması söylemek olduğunu belirten 25 yaşındaki Ayşe Uzar, “Aynı sene önce tekerlekli basketbola başladım. Bundan 3 ay geçmiş Aksaray’da milli topluluk seçmelerine gittik. Ora verimli geçti, birikim elde ettik. Milli takım formasını yısa etmek, takıma seçilmek benim hedefim. Seçildiğim antlaşma bile o formayı gururla taşıyacağıma inanıyorum. Basketbolla tanışmadan önce evdeydim, zamanım yersiz geçiyordu. Canım çokça sıkılıyordu, bu sporla hayata bakış açım değişti. Çevremdeki insanların de davranışları değişti, çokça mutluyum. Hafta de 3 ahit antrenmanlara gidiyoruz. Ligler başladı orada dahi kudretli olacağımıza inanıyorum” dedi.

“Ay kilitsiz küreksiz formayı tasrif etmek sunma nazik hayalim”

Basket ile hayatının büyük oranda değiştiğini tamlayan 10. derslik öğrencisi 15 yaşındaki Zeynep Kılınç ise, “Benim spina bifida dolaşma bozukluğu rahatsızlığım var. 2 sene önce basketbola başladım, ailem motivasyon etti basket sporuna, yoksa ego başlamayacaktım. Iyicene dahi oldu, hayatımda çok molekül değişti. bundan sonra sosyalleştim, hempa ortamım düzeldi. Birinin yardımı olmadan bir şeyler yapabildiğimi fark ettim. Vaktiyle yapacağım bir özdek yoktu. Boş zamanlarımda hiçbir öz yapmıyordum. Bu sporla de hayatım iri oranda değişti. Basketbol alanında gelişiyorum henüz gür oynayabilmek benim hayalim. Milli takımda oynamayı da çok istiyorum, bu birlikte hedefim benim. Seçmelere katıldım, nida edildim. Ay ayan formayı döşemek arz büyük hayalim. Egzersiz yapıyoruz, maçlarda de iyicene başarılar başlamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Share: