Son dakika haberi | İçişleri Bakanı Soylu, eroin ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara alın oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Nazır Soylu, TRT1’de yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’üstelik mızrap ve terörle mücadeleye müteveccih yürütülen çalışmalara ilgili bilgi verdi.

Türkiye’üstelik aracısız olarak uyuşturucudan ölen âdem sayısının 2017’bile 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’de rakamların bunun 8-10 dinsiz, bazı ülkelerde ise 20 kalpsiz olduğunu nâkil Aristokrat, bu yükselişin peşi sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaşım amacıyla ciddi cazibe oluşturduklarını ve bir nice kadem attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı ayrımsız vahit haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan metal satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları bap kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih himmet yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış bap örneği aldıklarını, hangi ilde hangi tuhaf mızrap husus kullanıldığına ilişkin araştırı yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Uyuşturucu satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye çalışan bire bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Aristokrat, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin esrar risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Vekil Soylu, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya doğrudan kapalı ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’dahi metal satışı ve kullanımı nedeniyle delik cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’birlikte 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üzerine çıktığını tamlayan Aristokrat, “Şayet Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ahiret yolculuğu milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında ayrımsız nöbet uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim genişlik büyük avantajımız hayatında bir misil mızrap kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz gene onların 10’bile biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Arz büyük başarı rotasını değiştirmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun ayrımsız mücadele içre olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Temsil İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonradan Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez artık 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Haddizatında uyuşturucunun hemen Türkiye’de nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkısı zamanda Türkiye’ye girişini çelmek. Sunu balaban muvaffakiyet bittabi rotasını dönmek. Türkiye’nin, maden sevkiyatında doğudaki bu engeli elbette ayrımsız sonuç doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Kuzey rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Ayrımsız rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden aynı rota. Tıpkısı üstelik Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü tıpkı rota var. Söz Gelişi, 2019’da 14-15 ton, 2020 ve 2021’de 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu esas kadar (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 ton. Çünkü rotanın mefret tıpkı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, ayrıksı ülkelere gidiyor. Artık eroin yakalamaları sabık yıllardan daha çok bu yıl birlikte Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz rehavet, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, özellikle tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan kalın, rotayı henüz feyiz güneye doğru aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim bir tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini biraz henüz stabilizasyona alırsa dallı güllü bir rota de oradan olmaya başlayacak. Uğraş sonrası orada serian haddinden fazla hazin ayrımsız maden rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’üstelik 2020’birlikte uyuşturucuya başlama yaşının averaj 20,2 iken, 2021’de bunun 21,2 olduğunu nâkil Soylu, eroin kullananların genel profillerine ait verileri paylaştı.

En İyi Uyuşturucu Polisi Ana Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla savaş için oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Aristokrat, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile başka uyuşturucuyla savaş operasyonlarına ilgilendiren de hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik benzeri iş uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu maden bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaşım için Kırıkkale’da topluluk kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la faal yayında bir araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun esrar bağımlılığıyla mücadelesine ilişkin hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin arkası sıra Aristokrat, “Banu Hanım nazik aynı savaş ortaya koydu. Uyuşturucu kullanan çocukların anneleri, aileleri aslında bu meselenin sunma dokunaklı çıplaklığıyla elem taraflarıyla alın karşıyalar. Arada Bir toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Bayan, Türkiye’bile Banu Karı kadar anneler, nazik aynı uğraş veriyorlar. Evlatlarını örtbas etmek için verdikleri savaş hem cesur hem satı hem bile bilcümle bu mızrap satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine karşı verilen tıpkı uğraş. Esrar rehabilitasyonun tabii kim hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi vasıtasıyla birlikte yapılabileceğinin yer sunturlu örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan birlikte uyuşturucuyla savaşım amacıyla verdiği destek nedeniyle Icra Vekili Soylu’ya teşekkürname ederek, ailelerin metal üstüne bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik terbiye tırı Narkotır’ı üstelik müzakere ederek, burada sunulan eğitimlere ilgili Uyuşturucu büroda vazifeli polislerden bilgi aldı.

Terörle savaşım başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın şehit Aziz Bülbül ile şehit uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ait videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması konusunda, “Gerçekte biz terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine karşın böyle tıpkı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan hale getiren süreçleri bereketli çözümleme etmesinin, etraflı vadeli benzeri politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk ağıl getirilmesinin balaban önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ortamında 120’nin altında yıldırıcı kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Bittabi bu sene dışarıdan 52-53 terörist geldi. Çünkü terör örgütünün hem İran hem Irak aracılığıyla aktarımları var. Bilfarz bu yıl nakil olmayan yegane hatlardan benzeri tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, açıktan mevrut, paramotorla mevrut ama farklı taraflardan söz temsili Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran marifetiyle Türkiye’ye o ağırlık koşullarda bulunan coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 pasaj tahril vilayetine sıkışmış. Ciddilik yerine bunların koskocaman aynı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Gabi kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla birkaç tıpkı kısmı Siirt. Tunceli’birlikte, Diyarbakır’dahi var. Tunceli’bile üstelik 5 terörist kaldı.”

Bakan Soylu, tıpkı taraftan ülke içre terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, bir taraftan da profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkı mesai gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: