Yozgat’ta 12 atıl okul binası karye dirim merkezleriyle baştan terbiye yuvası oldu

Yozgat’ta köylerdeki etkisiz 7 okul binası henüz öğrencilere terbiye, vatandaşlara da ağırşak sunulan karye hayat merkezlerine dönüştürüldü.

Milli Terbiye Bakanlığının Tarım ve Orman Bakanlığı gelişim birliğinde hazırladığı “Karye Yaşam Merkezleri Projesi” ile kullanılmayan karye okulu binaları, anaokulu ve beş eğitimi verilen, değişik alanlarda kurs planlı merkezler haline getiriliyor.

Yozgat’ta daha önceki dirim merkezine dönüştürülen 5 binaya ilişik yerine 7 köy okulu elan projeye dahil edildi. 12 merkezde değişik alanlarda kurslar düzenleniyor, bunların 5’inde ise 58’i ilkokul, 26’sı okul öncesi kalkmak üzere 84 öğrenci kişi köyünde terbiye görüyor.

Yaşam merkezlerinde açılan din eğitimi, okuma çit, giyim üretim teknolojisi, el sanatları teknolojisi, kuaförlük, çocuk gelişimi ve eğitimi, aile eğitimi, süslü ahşap bezeme ile derinti yönetimi elemanı kurslarında 365 vatandaş eğitim bilimi alıyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Yusuf Yazıcı, AA muhabirine, tutkun köy okullarının çocukların ve vatandaşların tıpkı araya geldiği alanlara dönüştürüldüğünü söyledi.

Bazı karye okullarında meslek öncesi ve beş kademesindeki öğrencilerin eğitim bilimi aldığını rapor eden Edip, “Yaşam merkezlerinde köylerimizde zihayat vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda ağırşak açıyoruz. Bu şekilde, çocuklarımız ve velilerimiz ile gayrı vatandaşlarımızın tıpkısı arada terbiye gördüğü düzlem sağlanıyor.” dedi.

“Okulumuzu açtık, çok birlikte sunturlu oldu”

Boğazlıyan ilçesine kapalı Yeşilhisar köyünün muhtarı Sakıncasız Kılıç de okullarının 9 yıldır mecbur olduğunu ifade etti.

Kılıç, okulun açılması için Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğüne talepte bulunduklarını ifade ederek, “Onlar de esen olsunlar talebimizi uygun buldular. Okulumuzu açtık, çok dahi güzelce oldu.” diyerek konuştu.

Dirim merkezinde açılan bala gelişimi kursuna katılan Fatma Akilane de ikiz çocukları olduğunu anlattı.

Akıllıcasına, “Kadınlarla kursa geliyoruz. Burada kardeşçe ediyoruz, satranç oynuyoruz. Sobanın üzerinde çayımız var, kestane bile pişiriyoruz.” dedi.

Nigar Bingül ise çocuğunun taşımalı eğitim bilimi üzere henüz evvel eksantrik okula gittiğini belirterek, “Okulumuz yine açıldı ve çocuğumu buraya götürüyorum. Burada bala gelişimi kursuna katılıyorum. Arkadaşlarımızla beraber geliyoruz, hikmet ediniyoruz, bilgimize vukuf katıyoruz. Benim epey tıpkı çocuğum var. Onun gelişimi açısında bana çokça yarayışlı oldu.” ifadelerini kullandı.

Kuaförlük kursuna katılan Fadime Enerjik ise evinde biricik başına sıkıldığını anlatarak, “Ağırşak açıldığını öğrendim ve buraya katıldım. Haddinden Fazla memnunum, sıkıntılarım gitti. Arkadaşça ediyoruz, özgüvenimiz arttı. Saç yapmayı, saç örgülerini, kap bakımı yapmayı öğrendik.” diye konuştu.

Share: