Yeşil vatanı alevlere karşı savunan “al köpük” dış satım amacında

Türkiye’nin orman varlığının korunması üzere tümü yerel imkanlarla üretilen hararet geciktirici im, mütenevvi ülkelerden üstelik rabıta görüyor.

Orman yangınlarında ağaçların yanmasını yavaşlatan, alevlerin daha ulaşmadığı yerlerde ise ağaçların tutuşmasını geciktiren domestik coşkunluk geciktirici, yeşil vatanın alevlere karşı savunulmasında tekellüf oynuyor.

İzmir’bile yüzdelik 100 yerli imkanlarla geliştirilen hazır para, tatbikatlarda elde edilen liyakatli sonuçların peşi sıra 1 Haziran’dan bu yana yangınla mücadelede kullanılıyor.

Rengi nedeniyle kamuoyunda “al likit”, “kırmızı köpük” yerine aşina eser, ateş sırasında uçaklarla hem yanan bölgeye hem birlikte alevlerin yaklaştığı bölgelerin üzerine boşaltılıyor. Kırmızı köpük alevlerin sardığı alanda yanmayı yavaşlatıyor, alevlerin daha ulaşmadığı bölgede üstelik ağaçların tutuşmasını geciktirerek yangına “kırmızı form” çekiyor. Böylecene yangını ağız ağıza söndürecek düz ekiplerine zaman kazandırılıyor.

Türk mühendisler geliştirdi

Yerli cuşuhuruş geciktiriciyi üreten Neuvatec Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Özay İpek, AA muhabirine, kestirmece 10 yıldır mütenevvi alanlarda Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını, sabık sene Muğla ve Antalya’da yaşanan yangınlardan sonraları yangın geciktirici ürün çalışmalarına ivinti verdiklerini anlattı.

Doğa dostu bir ürünle orman yangınlarının engellenmesi, durdurulması ya de bildirme bodur sürede söndürülmesi için yola çıktıklarını anlatım fail İpek, “Bu sezonun başına kâin ürünümüzü yetiştirdik. Orman Genel Müdürlüğümüz gerekli testleri yaptıktan sonraları 1 Haziran’da cuşuhuruş sönüm uçaklarının havalandığı seçkin yangında, birkaç yangın istisna atılmak için ürünümüz kullanıldı.” dedi.

Yangına açıktan müdahalelerde buğulaşma ve rüzgar dolayısıyla boşaltılan suyun tamamının canlı olamadığını kaydeden İpek, şöyle konuştu:

“Birinci faydası bu. İkinci faydası orman teşkilatının zorlandığı hususlardan biri olan bayır yangını denilen ağaçların kavşak noktalarından haddinden fazla aceleci yayılan yangının aşağıya indirme özelliği olması. Bunun dışında yangının rüzgara akilane gürlük yönüne tıpkı dalan oluşturuluyor. Kırmızı olmasının sebebi bu, ayırt edilmesi. O üste büyüklüğünde coşkunluk gidiyor. O başkaca geldiğinde hararet enerjisini kaybederek ya sönüyor ya üstelik kara ekiplerinin müdahalesine okkalı az buçuk kazandırıyor. Ama orman yangınlarındaki stabil son kara müdahalesiyle cins. Buradaki en önemli unsurlardan biri gelgel araçlarının burada bir kategori oluşturarak karaca ekiplerine ant kazandırması.”

“Ciddi aynı yayın”

Benzer özelliğe topluluk yangın geciktiricinin ABD’birlikte da üretildiğini hatırlatan İpek, ABD’nin olmamış maddesini dışarıdan aldığı için sadece biraz ülkeye bu ürünü verdiğini dile getirdi.

Ürünlerinin ham maddesinin Türkiye’den olduğunun altını çizen İpek, “Bizim ürünümüz Türk mühendisleri yoluyla Türk madenleri ve incelmemiş maddeleri kullanılarak geliştirildi. Bu nişane stratejik benzeri im. Maalesef kimi gerekçelerle ülkeler ciddi kaba maddeleri birbirine vermiyorlar, çekinme ediyorlar, yasaklıyorlar ihracını. O yüzden bu gestalt ürünlerin, domestik kaynaklarla evcil mühendisler vasıtasıyla geliştirilmesi haddinden fazla yüce. Bunun önemini önümüzdeki yıllarda elan çok göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ve Akdeniz ülkelerinin orman yangınlarıyla mücadele amacıyla eş aynı dünya oluşturmaya çalıştığına işaret eden İpek, abuhava değişikliği kaynaklı çokça elan büyük yangınlar öngörüldüğü için yeşil alanı kaybetmeden çözüm geliştirmek zorunda olduklarını vurguladı.

İpek, küresel abuhava değişikliğinin bilcümle dünyada ormanları tehdit ettiğine dikkati çekerek, bu nedenle ürünün sıkıntılı dışından da bağ gördüğünü bildirdi. İpek, ürünün eskimemiş olması dolayısıyla bu yıl elden mahdut içine yönelik istihsal yaptıklarını fakat gelecek yıldan itibaren ihracata bile yöneleceklerini aktararak “Önümüzdeki zaman amacıyla yaptığımız anlaşmalar var. Avrupa ülkeleri özellikle oluşmak amacıyla birçok ülkeye önümüzdeki sene ürünümüzü ihraç ediyor olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kara araçlarında dahi kullanılması hedefleniyor

Orman yangınlarına albeni karardıktan sonra havadan müdahalenin çokça gibi olmadığını anlatım fail İpek, bu nedenle esmer araçlarında de kırmızı sıvının kullanılabilmesi için çalıştıklarını kaydetti.

İpek, ürünün kara araçlarından atılmış versiyonunun akşam boyunca bile benzeri format oluşturulmasına ve çok daha birkaç kayıpla orman yangınlarını bitirmeye yardımcı olacağını sözlerine ekledi.Share: