Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” erte Ankara’dan yola çıkma

Kıyamet ve Müstacel Boyut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, toplam 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 azık kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akıntı ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına şişman katkı veriyor.

Ankara etken trenler üzere yardım hazırlayan vilayet, ilçe ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydın, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düzlük alıyor.

Share: