Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Mualla Oto, acun kupalarında hep var olmayı, olimpiyatlarda ise önce 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, tıpkısı programa karışmak amacıyla geldiği Sivas’ta AA muhabirine, tahminî 3 kamer önce yapılan seçimlerde yeniden göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten sonra herkesin karşılık olduğunu tamlayan Oto, “Tığ daha çok seçimi geride bıraktık, kayak sporunu nasıl canlandırabiliriz, zahir ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diye konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Gündeş hedefimiz acun kupaları, 4 yıl sonradan de bilcümle branşlarda olimpiyatlara gitmek. Biz 6 branşta neşelilik gösteriyoruz. Alp disiplini, kayaklı koşun, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve sonuç adına kızağı arttırma ettiler. Biz bir kış ülkesi değiliz amma şita sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz dünya kupalarında hep yayılmak”

Kış ülkelerinde ski sporunun 12, Türkiye’dahi ise 3 kamer yapıldığını aktaran Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda ilk 5’lere yolmak amma dünya kupalarında hep bulaşmak, dünya şampiyonalarında rekabet etmek. Sporcu sayımız değme ahit yükseliyor, kayak sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Kayak sporu ensesi kalın sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu ensesi kalın sporudur ama Türkiye’birlikte Uludağ’bile varlıklı sporu ve kayak merkezlerinde turizm anlamında ensesi kalın sporu. Sivas tıpkısı keder yarattı ve Sivas’ta kayak şizoit spor. Bingöl’de, Bitlis’te var, böyle yerlerde şayet spora bakım edersek hem sporcu sayımız artacak hem bile insanları sporla çalışır edeceğiz. Hep aksiyon insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem bile beyaz ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve başarı olduklarını ifade ederek, gani tıpkısı ati sağlayarak ülkeye yarayışlı fertler yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede son dönemlerde kayak merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çekici Oto, “Devletimiz haddinden fazla gür merkezler yaptı. Sivas Baht Dağı, Avrupa ile yarışabilecek ayrımsız dokunaklı. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’birlikte haddinden fazla gür yatırımlar var.” diye konuştu.

“Ati vadeden bereketli sporcularımız var”

Sporcu yönünden müfredatla ilgilendiren baskı yaşadıklarını belirten Oto, bu konuda dahi Milli Yetişek Bakanlığı ile iş birliği yaptıklarını aktardı.

Geçen sene Çin’dahi yapılan olimpiyatlara 6 sportmen ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz henüz balaban. Olimpiyatlara arsıulusal federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Tığ bu çocukları o puanları almaları amacıyla yarıştırıyoruz. O çocukları şayet çokça yarıştırırsak, çokça deneme ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde topluluk sporu olmadığı üzere az gidiyoruz. Ati vadeden mebzul sporcularımız var. biraz kabiliyetli sporcuları yetersiz dışına gönderip yaz ve şita eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini acun kupalarında yahut olimpiyatlarda alacağız.”Share: