Uzmanından ayn hastalıklarında “çocukluk çağı” uyarısı

Medicana Sivas Hastanesi Ayn Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Feyyaz Arslan, çocukluk çağının, inhibütör ve koruyucu ayn sağlığı muayenesinin genişlik mehabetli dönemlerinden olduğunu belirtti.

Aslan, kayıtlı açıklamasında, çocuklarda okula başlamadan önceki yapılan ayn muayenelerinin çok cesim olduğunu aktararak, “Okul başarısı bağan ve okula uyumsuz çocuklarda müşahede problemi özgür akılda tutulmalıdır. Bu ve ayrımsız sebeplerle okul çağında ayn muayeneleri, akva olduğu memul çocuklarda arz bir iki 2 yılda tıpkısı yapılmalıdır. Ekol öncesi müşahede bozukluklarının tedavi edilmemesi halinde çocukların okul uyumu, öğrenme yetisi ve kişiliğinin hırçın etkilenmesi saraka konusudur.” ifadelerini kullandı.

Arslan, çocuğun televizyonu yakından seyretmesi, tahtayı yeterince gür görmemesi, okurken satır atlaması, kelimeleri elleriyle takip etmesi, yegâne gözün kapatıldığında kötümser olması, gözlerde sulanma, ödev yaparken sıkılması kadar sorunların dahi er tanılama amacıyla heybetli bulgular olduğunu vurguladı.

Her sene kestirmece 3 bin çocuğun mefret müşahede kaybına hastalık olan benzeri hastalığa yakalandığına dikkati calip Arslan, müşahede keskinliği muayenesinin bildirme geç 5 yaşına büyüklüğünde yapılması gerektiğini hatırlattı.

Share: