İYİ Parti’nin Avrat Çalıştayı Samsun’dan başladı

İYİ Öğür Kadın Politikaları Başkanlığı yoluyla kadınların sorunlarını sınırlamak üzere planlı Karı Çalıştayı, Samsun’dan başladı.

Kentteki bir otelde “Kadın yükselmezse alçalır vatan” sloganıyla gerçekleştirilen çalıştaya Samsun, Kargaşa, Sinop, Trabzon, Artvin, Amasya ve Giresun’dan 165 ajan katıldı.

İYİ Tümen Umumi Komutan Yardımcısı Ünzile Yüksel, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’birlikte kadın cinayetleri, yavru gelin vakaları, taciz, psikolojik sürat, hücum, say hayatına katılımdaki ayrımcılık ve mobbing üzere bir nice sorun alanı bulduğunu söyledi.

Hiçbir sorunun konusunda kalımlı ve kapsamlı çözüm önerileriyle gidilmediğini encam süren Yüksel, “Kadınların yaşadığı sorunlara bugüne çatışma, yurt aynı çerçevede çözümler arandı. Bu durum kadınların yaşadığı sorunların tespiti ve çözümü üstüne kurumların, sivil toplumun, meselelere biricik göz açısıyla yaklaşmasına bozukluk oldu. Farklılaşan sorunların belirleme edilebilmesinin önüne geçti. Ülkemizin ayrımlı bölgelerinde kadınların yaşadığı sorunları yerel temsilcilerle beraber tespit etmek, bugüne kadar açığa çıkmayan bir nice sorunu bile ortaya çıkaracak.” dedi.

İYİ Öğür avrat çalıştaylarının, bu konuda elan ilk bu ölçekte uygulanmamış tıpkı yöntem izleyerek Türkiye’nin 81 şehrindeki karı sorunlarını yerel katılımcıların bayram aldığı platforma taşıdığını anlatan Yüksel, çalıştaylarda tamam şehirlerin entrika edileceğini, şehirlere dair sorunların teşhisi, nedenleri ve hal önerilerinin şehrin temsilcileri aracılığıyla belirleneceğini dile getirdi.

Çalıştayların arz majör çıktısının millî politikaya yan yüklemek olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“İYİ Fırka, cinayetlerle ve tecavüzlerle simgeleşen avrat isimlerinin şehir meydanlarına verildiği tıpkısı Türkiye adına, başarılarıyla gündeme mevrut kadınların zihinlere kazındığı bire bir Türkiye’yi oluşturacak. Kadınların ve çocukların daha mutlak, mutlu ve güvenli tıpkı toplumda yaşaması için atılması gereken yekpare adımları cesaretle atacağız. Ulusal politikaya taraf isnat etmek amacıyla sizlerin katkılarıyla hazırlanacak eş temalı memleket, mıntıka ve ulusal beyanname oluşturacak. Degaje tıpkı katılımla yapacağımız çalıştaylarımızda artı ayrımcılık kaygısıyla kadınlara uygulanan eşey kotası, yüzdelik 20 olarak erkekler üzere uygulanacak.”

İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener bile çalıştaya video kaygı gönderdi.

Karı Çalıştayı’nın ikincisinin elan sonra belirlenecek devir ve yerde düzenleneceği bildirildi.

Share: