Türkiye Din Vakfı, az içi ve dışında 4 bin 57 cami inşa etti

Türkiye Ilmek Vakfı (TDV), az içi ve dışında şu anne büyüklüğünde 4 bin 57 cami düz yazı etti.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, TDV, devlet genelinde 3 bin 952, ensiz dışında bile 105 cami düz yazı etti, terörden uymazlık gören tahminî 650 caminin ise hizmet ve onarımını gerçekleştirdi.

TDV Genel Müdürü İzani Turan, 1967’de yapımına başlanan ancak bitirilemeyen Ankara Kocatepe Camisi’ni tamamlayıp ibadete açtıklarını belirtti.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’üstelik terör örgütü PKK’nın hasar verdiği 152 caminin değişiklikler ve tefrişatını yaptıklarını anlatım fail Turan, “Başkanlığımızla teşrikimesai içerisinde 121 üniversite camisi mensur etmeye başladık. Şu dakika 7 ilimizde 9 cami inşaatının da yapımı bitmeme ediyor.” bilgisini verdi.

“Ezanın yankılandığı meydan zahir Mütedeyyin yurdudur”

Ezan sesine özlenti Müslümanlar üzere dünyanın ciharıyek yanı sıra camiler mensur ettiklerini kaydeden Turan, şöyle bitmeme etti:

“ESIR, Haiti, İngiltere, Rusya, Belarus, Katliam, Kıbrıs, Japonya, Filipinler, Filistin, Somali, Cibuti, Kazakistan ve Kırgızistan oluşmak için sonuç dönemde 14 ülkede 24 camiyi Müslümanların istifadesine sunduk. 19 ülkede ise ahi kent camilerimiz bulunuyor. Suriye’nin yıldız bölgesinde savaşta engel gören 491 caminin hizmet ve onarımını yaptık. Şu anda Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Rusya, Irak- Kerkük ve Kırgızistan girmek üzere 7 farklı ülkede 7 cami inşaatı devam ediyor. Bu sene süresince Bosna Hersek’te yapımı bitmeme eden Cömert Evran Veli Kırşehir Camisi ile Arnavutluk’taki Gâvur Namazgah Camisi ve Külliyesini tamamlayarak ibadete açmayı planlıyoruz.”

TDV’nin katkılarıyla yapılan İngiltere’deki Cambridge Hat Cami, MEMLUK’deki Amerika Din Merkezi ve Rusya’daki Moskova Eşkâl Camisi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle ibadete açıldığını hatırlatan Turan, ” Herhangi Bir cami yeryüzünün ilk mabedi olan Kabe’nin şubesidir. Tarihin seçkin döneminde irşat ve tebliğin merkezi olan camilerimiz, Tanrı ve resulünün isimlerinin ezanla arşa yükseldiği manevi merkezlerdir. Camilerde İslam’ın tevhit çağrısının yekpare insanlığa verdiği barış mesajları yankılanır. Kubbenin, minarenin olduğu, ezanın yankılandığı yer elbette Mutekit yurdudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: