TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Devrimsel bir aşama atılıyor”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel tıpkısı hamle atılıyor. Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize ahilik teşkilatından geliyor. Yıllardır irade ediyorduk. Bizim kültümüzü tertip Gün Batısı, sorunları elan çabuk çözüyordu. Bugün sağlamlaştırma ve arabuluculuk ahbaplık sistemimizin içine girdi.” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun geçmiş durağu, Keşan TSO oldu. Beraberindeki TOBB Umumi Heyet üyeleri ile Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ile Sedir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile personel, mekân mülk ve ilçelerin boşluk ve borsa başkanları tarafından karşılanan Hisarcıklıoğlu, Keşan TSO bakım binasında hazırlanan Keşan TSO TOBB Harmoni Arabuluculuk ve Hal Merkezi’nin açılış kurdelesini kesti. Elan sonraları Keşan TSO Konuşma Salonu’nda düzenlenen müzakere toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu’na, İsmail Şapçı, Keşan TSO kendisine gerçekleştirilen hizmetler ile ilişik sunumu yaptı.

“Geciken türe, doğruluk değildir”

Keşan’birlikte kesilen kurdele ile açılışı yapılan TOBB Arabuluculuk ve Ikilik Hal Merkezi karşı konuşan Hisarcıklıoğlu, “Devrimsel benzeri etap atılıyor” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Kültürümüzde var olan arabuluculuğu unutmuştuk. Bu bize cömertlik teşkilatından geliyor. Yıllardır kâm ediyorduk. Bizim kültümüzü tertip batı, sorunları elan çabuk çözüyordu. Geciken hak adalet değildir, diyerek aynı bayram vardır. 100 bin liralık alacağı olan benzeri kişi mahkemeye gidiyor ve 4 yılda ancak çözülüyor. Bugünün 100 bin lirası da enflasyonda eriyip gidiyor, 10 liralık adına alıyorsunuz. Biz üstelik önümüzün açılmasını istedik ve Cemil Çiçek Doğruluk Bakanlığı görevindeyken bunu destekledi. Bugün sağlamlaştırma ve arabuluculuk ahbaplık sistemimizin içine girdi.”

Bugüne kadar çözüme birleşmek için mevrut TOBB Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’hangi gelen dosya sayısının 3 milyonu bulduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bunun yüzdelik yetmişi anlaşmayla çözümlendi. Mesail artık uzlaşarak çözülüyor, iki tarafın de rızası var ve ahali sıkışıyorlar. Mahkemelerde 4 sene süren tıpkısı ülkü, burada 3 ay sürüyor. Bunu odalarınızda kullanın, siz kazançlı çıkacaksınız. Sunulan değişmeyen kesin karar, mahkemeye gitmenize bile lüzum bulunmayan ve masraf bile yarıya iniyor.” derken sistemin mesai şeklini anlattı.

“Tahminî 6 buçuk saat, çözümleri ile gelişigüzel anlattık”

Hisarcıklıoğlu, henüz sonra pandemi dönemini acun ülkelerine nazaran sunma bir iki hasarla atlatan ülkenin Türkiye olduğunu söylerine ekledi. Bu konuda 365 dide ve borsa başkanının katkısı olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu sorunların ivedilikle çözüldüğünü söyleyerek, ” herhangi bir kardeşimizin sorunu varsa başkanlarına aktardılar, rüesa birlikte bize aktardı. Sonrasında tığ hepsini topladık ve Cumhurbaşkanı ilkin başlamak için mecmu bakanlara ilettik. 230’a mail talebin yüzdelik 97’si çözüldü. Bundan elan oflaz bire bir iş mi olur? Bizim görevimiz hal mekanizmasına alıntılamak. Güzeşte kamer başkanlarımızla beraber Cumhur Reisi Yardımcısı ve ekonomiden sorumu bakanlar ile ayrımsız araya geldik. Orada sorunlar bir numara ağızdan ilettik. Kısaca 6 buçuk saat, çözümleri ile birlikte anlattık. Henüz sonradan Suret Bankası Başkanımızla, departman meclisi başkanlarımızı bire bir araya getirdik. İhracat ve döviz bozmada yaşadıkları sorunları anlattılar.” sözleriyle de ilişkin konuların yetkilileriyle görüşmelerini aktardı.

“TOGG’a Keşan’da bineceğiz”

Sonuç kendisine 2022 yılının sonuç çeyreğinde seri üretime hazır olması muhtemel TOGG amacıyla konuşan Hisarcıklıoğlu, “2017 yılında ayrımsız görev üstlendik. Türk insanının 120 yıllık hayali, 60 yıl önce yarıda eksik tıpkısı hayalimiz vardı. Bu birlikte Türk markasıyla Türkiye’nin otomobilinin üretilmesiydi. Bize bu fariza verilince bu işi yarız dedik. 15 sene çağrıda bulunuldu, kimesne çıkmadı. Tığ üstelik Türk iş dünyası olarak bunu yaparız dedik. Cenabıhak nasip ederse tamlık IPLIK hakları bizim, yüzdelik 51’i yerli ve Türkiye’nin ilk otomobili TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’birlikte açacağız. İnşallah Mart ayında da Keşan’da bineceğiz.” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile beraberindeki yıldız bilimi, daha sonraları Keşan TB hizmet binasına geçti. Hisarcıklıoğlu burada birlikte; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Edirne TB Umumi Heyet Başkanı Özay Öztürk, Keşan TB Divan Başkanı Kemalettin Aptal, Keşan TB Umumi Heyet Başkanı Necmi Kaymaz ile Sedir ve Umumi Heyet üyeleri, borsa üyeleri ve personel marifetiyle karşılandı.

TOBB namına Keşan’a tıpkı meslek yapacaklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşının, tarım ile hayvancılığın, dünyanın 1 numaralı sektörü olduğunu öğrettiğini rapor ederek şunları söyledi:

“Sıkıntılarınız var. Gereken yerlere de iletiyoruz. Ancak akıbet 10 yılda dünyada fiyatı en çok küsurat husus ne kızıl ne akaryakıtın, tek hammadde ekincilik ve hayvancılık büyüklüğünde artmadı. Dünya nüfusu herhangi bir yıl Türkiye’ye ilave oluyor. Bunlar tüketecek. Allah bize katlanılamaz tıpkı coğrafya vermiş. Eğer bu coğrafyayı akıllıcasına akılla, ilimle eker ve biçersek, hayvanlarımızı akilane yetiştirirsek, dünyayı besleriz. Önümüzdeki dönem, dünyayı mugaddi dünyanın lideri olacak. Ne kendiniz hangi dahi çocuklarınız bu işten vazgeçmeyin. Mihnetsiz iş bulunmayan. Sıkıntılarınızı, basar-borsa başkanlarımız ile birlikte 1 kamer evvel 6 bakana ilettik. Mal konusunda birlikte Biçim Bankası Başkanımız ile 4 saat süren tıpkı güruh yaptık. Dizge derdini anlattı. Kamu Bankası umumi müdürleri ile 6 saat süren toplantıda sorunlar iletildi.”

Yapılan konuşmaların arkası sıra, çapraz hediyeler ikram edildi. Hisarcıklıoğlu, henüz sonra İpsala’ya akıntı etti. – EDİRNE

Share: