Bakan açıkladı, bin 300 tarım cesaret markete kasap reyonu açılacak

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bin 300 pare ekincilik kerdi market var. Bu marketlerde inşallah hele kasap reyonunu ten benzen kurumu tabelasıyla donatacağız. Cömert yapı kardeş kodifikasyon kendisine tarım kredi marketlerde dahi bu etlerin satışını sağlayacağız, hem deri süt kurumunu, hem üreticimizi, hem da tüketicimiz lehine benzeri hamle atmış olacağız” dedi.

Mersin’e gelen Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, çarkıt Maliye Bakanı Lütfü Renkler, Vali Şanlı Hamza Güreşçi ile YANLIŞSIZ Öğür ve MHP’li milletvekilleriyle gelişigüzel Erdemli ilçesine sadık 2 bin 300 rakımda Toroslarda bulunan Sarıpınar Yaylası’na gitti. Burada Sarıpınar Kucak Direngen Birliği marifetiyle planlı üreticiler buluşmasında Yörükler Bakan Kirişci’yi bateri zurna eşliğinde halayla karşıladı. Nazır Kirişci üreticilerle bire bir araya gelmesinin arkası sıra tıpkı Yörük çadırına giderek hem bilgelik aldı hem üstelik ağırlama edilen ayranı içti.

Undaki destek ağızotu de bile verilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’ni format bankasına benzeten Vekil Kirişci, “Rüşvet alımında TMO şuana kadar, elan bundan sonra alıma dahi bitmeme ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz politikalarla oldu. Olur buradaki arpayı üretici kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o dahi vücut, benzin almaya çalışıyor, akla yatkın. Daha ilk uygulamış olduğumuz rüşvet desteğimiz İnşallah bunun üzerinde tekrar çalışıyoruz. Bu rüşvet desteği üstüne tıpkısı de kalibraj var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine bitiren muhtel savsaklamak yesin diyerek buğdayı zaman amacıyla 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Neredeyse 3 bin lirasını biz regülasyon çerçevesinde bunu kamu özlük konusunda alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilgili dahi, yemleme sanayi üzerinden bu üretim maliyetlerinin temel unsuru olan bu ağızotu sektöründe bu cins girdileri desteklenmiş ederek, regüle ederek oralardan birlikte siz altın üreticilere destek vereceğiz” dedi.

Bin 300 ekincilik kredi markete et reyonu

Hükümetin 2002 yılında göreve geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş hayvan olduğuna dikkat çeken Bakan Kirişci, “Şu anda 57.5 milyon küçükbaşımız var. Esasen 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları dahi tığ 18 milyona çıkardık. Ama biz banko ve banko bu hep hayvan varlıklarımızı adım adım izleme ediyoruz. Buradan hareketle birlikte atılması gereken adımları dahi zamanında, yerinde ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Bir diğer konuda ikinci kere birlikte çünkü enerjik hayvan varlığımızda tıpkısı artım var, bunun muayyen ölçülerde eritilmesi geçişsiz. Zahir yapacağız bunu, içeride vücut tüketimini isteklendirme ederek. Bunun için hangi yaptık, cilt süt kurumu olarak küçükbaş efsanevi etinde yüzdelik 25 indirime gittik. Biz katiyen, almış olduğumuz aktif hayvanların fiyatlarında aynı indirime gitmedik. Tığ bunun üreticimizin de lehine olsun diye yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimse yanlış değerlendirmesin. Biz buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı kısmi birlikte olsa azaltalım ve bizim küçükbaş hayvan üreticimiz bundan artı yönde müspet manada etkilensin istedik. Zımnında gayrı tarafta de mütemmim bundan mutlu. Yani şuanda bizim Et Benzin Kurumu eş mağazalarımızın önünde kuyruklar oluyor. Amma tarım itimat, bin 300 pasaj tarım kerdi market var. Bu bun 300 kıta tarım cesaret marketlerde inşallah bunlarda dahi özellikle kasap reyonunun deri benzin kurumu tabelasıyla donatacağız. Ahi yapılış kardeş tertip olarak ekincilik emniyet marketlerde birlikte bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylece hem deri benzen kurumunu, hem birlikte üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine bire bir hamle atmış olacağız” diye konuştu

“Üreticinin ürettiğine nankörlük fail sizin yanıt vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Icra Vekili Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini nankörlük fail, ürettiğini görmezden gelen, bu ülkede aynı husus üretilmiyor diyen, tazallüm koparanlara sizin cevap vermeniz gerekir. Eğer bu ülkenin ayağına tıpkı taş değerse biliniz ki çabucak Mutekit ülkeler değil, bütün mazlum milletler, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Cenabıhak müdafaa engel görür. Dünyada süper güçler vardı değil mi. Tıpkı tarafta Amerika, öbür tarafta Rusya, ayrımsız tarafta Çin, farklı tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında kim orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Konfedere Milel hemen resmi kendisine bulundu. Ama hep işler, hep görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye aracılığıyla yürütüldü” ifadelerini kullandı.

“Şu anda periferi bizim buraların tabiriyle benzin liman”

Alışılmadık bire bir dönemden geçildiğine değinen Icra Vekili Kirişci, “Yani birisi size bundan üç yıl önce ayrımsız virüs çıkacak, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve sistem aynı acz içerisinde akım edecek. O kendisini dünyanın süper gücü zanneden ülkeler de çıktı acziyetlerini kendileri akseptans edecekler dese hepimiz, haydi canım sende derdik. Ferç bunların hepsini gördük mü, gördük. Ancak bu mevki hamdolsun pandemi dahi dahil girmek amacıyla hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı arkadaşlar. çiçek yağı ile ilgili aynı girişimde bulunuldu, eğin niyetli çevreler onlarda mukteza derslerini aldılar. ve ondan sonradan şuanda çevre bizim buraların tabiriyle süt liman. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş akilane politikaların aynı tezahürüdür” şeklinde konuştu. – MERSİNShare: