Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda

SELIM Öğür Denizli Saylav Nilgün Ök, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Londra ziyaretine ait, “Lideriniz, daha geçmiş ‘tefeci’ yerine ifade ettiği Londra’birlikte temiz mülk arayışına gitti. Eskiden temiz dünyalık olmayan, demincek bittabi oldu da bozulmamış servet oldu?” dedi.

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda, Tecim Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Muğla Saylav Süleyman Girgin, Türkiye’nin aut tecim tablosunun anbean kötüleştiğini, ithalat artışının, ihracatın itmam intaç üzerinde olduğunu savundu.

Dış ticaret açığının ekimde, geçen yılın bir ayına göre yüzde 400’ün üstünde artma kaydettiğini belirten Cerbezeli, “İhracat ucuzladı ucuzlamasına fakat levha olumluya dönmedi, bilakis devasa ayrımsız aut açıkça sorunu yaşanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Söylenenin tersine işçilerin enflasyona ezdirildiğini istikbal süren Girgin, bunu, TÜİK’in resmi verilerinin da saklayamadığını ifade etti.

Türkiye’bile koyu krizden çıkmak üzere bozulmamış yatırıma gerekseme olduğunu kaydeden Girgin, “Esmer parayı ülkeden kovup, çabucak temiz yatırımlara eğilmek şarttır.” dedi.

Girgin, uyumsuz yasasının esnafı koruyacak şekilde baştan düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Elektrikte müselles tarifeyi dörde çıkaralım. Endüstri, konut ve ticaretin beraberinde bir üstelik esnaf tarifesi belirleyin, esnaf ve sanatkardan daha bağan hareketlilik parası alın.” önerisinde bulundu.

HDP İstanbul Mebus Ali Kenanoğlu, Türkiye Iktisat Modeli’nin, iştiyak edilen sonucu vermediği kabilinden berbat hareket gücü üzerinden ölçülü nüsha olması cihetiyle toplumdaki zenginlik seviyesini düşürdüğünü argüman etti.

-“TÜİK rakamı sıcaklığın gölgedeki ölçümü”

İYİ Öğür Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, grafiklerle yaptığı konuşmasında, “Enflasyonun, İkinci Acun Harbi’ndeki seviyesini bile geçmesi, düşünülerek, isteyerek, taammüden ve tercih kullanılarak yapılmıştır. Nedeniyle burada bire bir vebal namevcut, bu aynı yeğleme edilen tutum siyasa uygulamasının sonucu.” ifadesini kullandı.

TÜİK, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Pahalılık Araştırı Grubu’nun (ENAG) ekim ayı pahalılık rakamlarını karşılaştıran Yılmayan, şöyle bitmeme etti:

“TÜİK rakamı sıcaklığın gölgedeki ölçümü; İTO güneşteki ölçümü; ENAG bile mahsus bozuk. Baz etkisinden dolayı enflasyonda bire bir düşüş yaşanacak. Ancak bu, fiyatlarda düşüş anlamına gelmiyor. Bunlar düştükten sonra toplumun karşısına çıkıp de ‘Gördünüz mü; faizleri düşürdük, enflasyonu bile düşürdük. Zımnında nema sebep, para şişkinliği sonuçtur’ propagandasını lütfen yapmayın. Hiçbir husus yapmasanız birlikte bu para şişkinliği doğrusu düşecek.”

-“Konu bap dolaşıp, gelecek arayanlar yoluyla dahi görülsün”

MHP İzmir Saylav Tamer Osmanağaoğlu, SU, ABD, Asya ve Afrika ülkelerinin Türkiye ile kuracağı hisse senedi birliklerinin eskisinden çokça elan koskocaman olduğuna meni ederek, “Türkiye’nin öneminin dönüş geçtikçe arttığını sağduyu bilcümle ülkeler görebilmektedir. Türkiye, rüştünü kanıtlama etmiştir. Umut edilir ki; bu kaynak, başlık başlık dolaşıp, ati arayanlar marifetiyle dahi görülsün.” yorumunu yaptı.

Kooperatif sayısının çoğaltılması, mevcut kooperatiflerin desteklenmesinin önemine değinen Osmanağaoğlu, Kooperatifçilik Tanıtım ve Geliştirme Projesi’nin bu anlamda ehemmiyet sunma ettiğini anlattı.

“Bu, Türkiye’ye atık haddinden fazla iri bire bir bühtan”

DÜRÜST Parti Denizli Mebus Nilgün Ök, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun İngiltere ziyareti sırasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki, “Akman paranın girdiği sokaktan, kalıntı dünyalık tezce kaçar.” ifadelerini değerlendirdi.

Nilgün Ök, “Lideriniz, daha ilk ‘tefeci’ namına anlatım ettiği Londra’da temiz para arayışına gitti. Ayrıca 2018 yılında bu önder, husus bap dolaşarak ‘Sakın Türkiye’ye gelip envestisman yapmayın, Türkiye inanılır aynı ülke değil’ dedi. Vaktiyle akman servet olmayan, deminden nasıl oldu birlikte temiz mal oldu? Şu anda envestisman fonlarının yüzde 98,5’i yerli yatırımcı. Kaçacak kirli servet bu mudur?” sorusunu yöneltti.

“Akan açığın uyuşturucuyla kapatılacağı” yönündeki iddialara müteveccih dahi Ök, “Bu, Türkiye’ye atılmış çokça balaban bire bir bühtan. Ama burada birlikte şaşırmamak lazım. O güç vakti zamanında ‘Uyuşturucudan, yağız paradan rüşvet alınsın’ diyen tıpkı liderdi.” ifadelerini kullandı.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Türkiye’nin yer büyük bütünleşmiş düz polat üreticisi Erdemir’in Bingöl’de ince süredir etüt çalışmaları yaptığını, 300 milyon ton civarında çipo cevheri bulunduğunu söyledi.

Erdemir’in 550 milyon dolarlık envestisman yapma kararına belen fail Yılmaz, “Almanak cari açığımızı, 600 milyon dolar civarında düşürmesi bekleniyor.” dedi.

Share: