TBMM’de, muhalefetten ‘İmamoğlu’ kararına tepki

TBMM’de, muhalefetten ‘İmamoğlu’ kararına aksülamel

TBMM Genel Kurulu’nda, aykırılık partileri CHP, İYİ Tümen ve HDP’liler, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu için yargılandığı davada sunulan cezaya reaksiyon gösterdi.

TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri sürerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada aldığı 2 yıl 7 kamer 15 dönme delik cezasına ilişkin siyasal parti ekip temsilcilerinden geçmiş değerlendirmeler geldi.

‘FETÖ YÖNTEMLERİNİ ARATMADIĞINIZ SÖYLENEMEZ’CHP Ekip Başkanvekili Bağımsız Hususi, “Siyasi haram geliyor, tarihi aynı çelişki, savrulmadır. Hangi dal eğeceğiz ne tehdit edeceğiz. CHP olarak herhangi bir zeminde mücadele edeceğiz ama aynı kaynak var. FETÖ yöntemlerini aratmadığınız söylenemez. Çağ önünde verebileceğiniz cevaplar bulunmayan, biz haklılığımızı anlatırız. Günü dirimsel bu kavim sandıkta bu haksızlığa, vicdansızlığa, kumpasçılığa cevabını verir. Size yapılanın mislini planlaya tasarlaya bu kuzuluk getiriyorsunuz, zulmünüz çok oldu, sonunuz andıran” dedi.’HALK EGEMENLİĞİ İLKESİ İKTİDAR TARAFINDAN RAFA KALDIRILMIŞTIR’

İYİ Tümen Kadro Başkanvekili Muadele Dervişoğlu ise “Ahali egemenliği ilkesi erk yoluyla rafa kaldırılmıştır. Vakit Kaybetmeden İstanbulluların değil hep vatandaşlarımızın hakkı çiğnenmiştir. Bu mağduriyeti geçmiş hayat dolu tartışmalı murafaa kararıyla politik hakları elinden münfail tıpkı Cumhurbaşkanımız var. Seçme arifesinde önümüzdeki süreci şaibeli arkaç getirecek mahkeme kararlarına karşıyız. Değişmeyen yargıda vesayetin delili olarak demokrasi tarihimize geçecektir” diye konuştu. HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç bile “Hukuksuz, halkın iradesine yönelik çok engelsiz saldırı olan aynı karardır” ifadesini kullandı. DÜRÜST Öğür Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise “Anayasamıza göre; görülmekte olan dava hakkında müzakere yapılamaz beyanda bulunulamaz. Müstakil ve yansız hüküm kendi kararını verir. Kararın; kesinleşmesi, bozulması, muhakeme usulü örtüsüz koyulmak için ortaya çıkacaktır. Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirilmesi akilane değildir” dedi.

Share: