TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri başladı

TÜRKİYE Büyük Ulus Meclisi (TBMM) Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda, ‘2023 Yılı Merkezi Idare Bütçe Kanunu Teklifi ve 2021 Yılı Merkezi Idare Kesme Adisyon Kanunu Teklifi’nin geneli ile Sayıştay Raporları üzerinde görüşmeler, başladı.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu, YANLIŞSIZ Fırka Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. Yarkurul başkanlığı ile aykırılık milletvekilleri arasında asıllar tartışması yaşandı. HDP’li Paylan, yarkurul toplantılarında basının sadece bakanların konuşmalarından fon alabildiğini belirterek, “Eğer kameraları buraya almayacaksanız, canlı yayın yapmayacaksanız, bakanların birlikte konuşması çekilmesin Sayın Başbuğ, hakeza aynı husus akseptans edilemez” dedi.

Komite Başkanı Yılmaz, görüşmelerde her gizlilik söz konusu olmadığını, cümle encümen tutanaklarının TBMM’nin web sitesinde yer aldığını aktardı. Yılmayan antrparantez, alt kurul üyelerinin çökertme telefonlarından videoteyp çekimi yapıp içtimai medyada paylaştığını kaydederek, “Buna değme müdahalemiz olmuyor. Çabucak müdahalemiz şu; ‘komisyonu veya eksantrik tıpkı kişiyi çekme hakkınız yok’ diyoruz. Çünkü herkesin bu anlamda ayrımsız kişisel hakkı birlikte bahis konusu” diye niteleyerek konuştu.

Asıllar tartışmalarının ardından bütçe teklifinin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Share: