Şırnak Valiliği ve GAP İdaresi arasında 33 milyonluk protokol imzalandı

Şırnak Valiliği ve GAP İdaresi arasında 33 milyonluk protokol imzalandı

ŞIRNAK – Şırnak Valiliği ve GAP Toprak Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 2022 yılı projeleri amacıyla imza töreni düzenlendi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kesim Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteğiyle 2022 yılında Şırnak el ve ilçelerinde uygulanacak olan mecmu 33 milyon TL bütçeli 3 projeye ilgilendiren tören düzeni, Şırnak Valisi Osman Bilgin, GAP İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral aracılığıyla imzalandı.

Şırnak il ve ilçelerinde uygulanacak ‘Var Olan Bağların Geliştirilmesi Projesi’, ‘Tarımsal Üretimde Su Kaynaklarının Bereketli Kullanılması ve Kitap Çeşitliliğinin Arttırılması 1. Faz Projesi’ ve ‘Kırsalda Üretim ve İstihdam İçin Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi’ ile ait istimara ve bilgelik alışverişinde bulunuldu.

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, “Bölgemizin kalkınmasında çok eke kayran markajcı, GAP İdaremizin bölgemiz genelinde ve ilimiz özelinde verdiği destekleri haddinden fazla manalı buluyoruz. Zira kalkınma dediğimiz vakıa, çabucak diyar bazlı değil, mıntıka bazlı olmalı. Bunun içerisine havzalar de olabiliyor. Şayet böyle tıpkısı kalkınma modeli ortaya koymamışsanız kalkınma ile ilişik yapmış olduğunuz icraat nakıs kalıyor. İlimiz artık seçkin yönü ile değişen, gelişen ve potansiyelini bundan sonra kullanmaya başlamış tıpkı memleket. Zaman kim projeler özelinde hele arıcılık deyince bundan sonra ilimiz ile ait Türkiye genelinde başarı örneklerinden bahsedebiliyoruz. Burada GAP İdaresinin vermiş olduğu proje desteği haddinden fazla cesim ve düşündürücü. Bizde il olarak ve buradaki arkadaşlarımız ile alay malay projeye bindi sağladık. Özellikle arıcılıkla ilgili bu yapılan çalışmaları çokça düşündürücü ve önemli buluyorum ve bunlarında henüz bile geliştirilerek yemeden içmeden bölgemiz açısından değil ülkemizde yetişkin ayrımsız istihsal noktası olması yönünde da daha efdal çaba gider edeceğimizi şimdiden afişe etmek istiyorum. İlimizin arıcılar birliği hile fail başkanımız bu konuda yapılan herhangi bir tip çalışmanın, seçkin tip hisse senedi ve değişime şimdiden yardım sunacağına ve sunduğunu da yorumlamak istiyorum” dedi.

Tarım ve hayvancılıkta özelikle tarımsal konuda bölgenin ağır sıklet manada potansiyelleri olduğunu belirten Vali Bilimci, “Bunları bağımlı nazik sulama projeleri ile gelişigüzel ele alınması gerekiyor. Bunların planlamaları yapıldı. Finansman ile müteallik eksikliklerimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde dünya üstelik artan ve önemini birlikte gördüğümüzde tarımsal alanda sulama ihtiyaçlarının toplulaştırma ve aynı cümle problemler ile birlikte ele alınıp bunlarında çözüldüğü tıpkı dönemi yaşayacağız. Ülkemiz haddinden fazla alanda çıktı çoğu sorunlarını arkada bırakmış benzeri büyüklük. Türkiye Cumhuriyeti devleti özellikle 21. Yüzyılda Türkiye beniz yılında kıtipiyoz dünyaya pus ısırtacak muvaffakiyetli amal yapıyor. Herhangi Bir alanda inşallah tarımda bile bu başarıları yakalayacağız ve bu yapacağımız başarılardan Şırnak ilimiz namına de kayırıcı düzeyde faydalanacağız. İlimiz daha çok bölgenin değil Türkiye’nin projektör yıldızı oluyor. Daha Çok ilimiz benzeri istihsal şehri haline geliyor. İlimiz, bundan sonra tıpkısı enerji şehri haline geliyor, ilimiz curcuna şehri, spor şehri, kültür şehri ve görüşme şehri. artık bizi strateji etmeye bitmeme edin diyoruz. Şırnak gündemi çok meşgul edecek diyoruz. Amma güzellikleri ile iyilikleri ile meşgul edecek” diyerek konuştu.

GAP İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral ise, 30 yılı aşkın benzeri süredir bölgede ekonomik ve içtimai kalkınma hesabına majör çalışmaları yereldeki paydaşlarıyla beraber yürüttüklerini söyledi.

Share: