Esnaf kefalette kredi başvurusunda kükremek yaşanıyor

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (KESOB) Nurettin Parti, esnafa yönelik destek paketi çerçevesinde verilen kredilere gösterişli talebin olduğunu söyledi.

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Ilişki Başkanı ve Karabük 2 Nolu Esnaf Itimat Kefalet Kooperatif Başkanı Nurettin Parti, esnafa yönelik destek paketine kestirmece 500 civarında referans yapıldığını bildirdi.

Fırka, Teşrinievvel ayında hayata geçirilen bindi paketinden burkulmak isteyen esnaf ve sanatkarların başvurularını tamamlamak için çaba gösterdiklerini belirterek, ” Tek güven kooperatif ortağını kıygın etmemek üzere maksimal hız gösteriyoruz. Bu manada destek paketinin açıklamasının peşi sıra kentimizde Kasım ayından itibaren 500’e mümasil üyemiz cesaret başvurusunda bulundu. Şuana kadar toplamda 100 kişiye kredileri verildi. Dosyalarını tamamlanarak bankaya gidip sırada bekleyenler var. Bizler Karabük namına yeterli finans sağlanması halinde mahiye 10 milyon TL civarında emniyet veriyoruz. Kredinin ürem oranı normalde yüzde 15 ama yüzdelik 7,5’ini oran desteklenmiş ediyor. Dolayısıyla güven kefillik kooperatifi kanalıyla yüzde 7,5 güven faizi uygulanıyor. Emniyet kayırıcı limitimiz da 500 bin liraya yükseldi. Hem yılsonu olması hem bile ortaklarımızın destek paketinden incinmek istemesi yüreklilik talebini arttırdı. Bizde esnaf ve sanatkarımızı kıygın etmeme ve başvurusunu biran önce sonlandırmak için maksimum çabalama gösteriyoruz. Dosyaları 2023 yılına devretmeden başvuru sırasına göre işleme alıyoruz. Bu noktada de esnaflarımızdan zihniyet bekliyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere çıktı bile esnafımızın edisyon gününde yanın da olmaya bitmeme edeceğiz” dedi. – KARABÜK

Share: