Yardımcı Üniversitesi Rektörü Savaş’tan, yemekhane binasına ilgili izah Açıklaması

Çeltek Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Çarpışma, üniversite yerleşkesindeki yemekhane binasının statik analizinin yapıldığını, riskli ve güç olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Prof. Dr. Ekrem Kavga, yemekhane binası önünde düzenlediği matbuat toplantısında, CHP Yardımcı Saylav Özkan Yalım’ın TBMM’dahi düzenlediği matbuat toplantısında, söz konusu binanın riskli olduğuna dayalı ifade bulunduğunu öne sürdüğünü belirtti.

Açıklamayı kendisini ve kamuoyunu bilgilendirmek adına yaptığını kaydeden Çarpışma, ilişik binanın inşasına 2013’te başlandığını, inşaatın benzeri müddet durduğunu, kendisi göreve geldikten bilahare 2019’dahi eskimemiş bir ihaleyle binayı tamamladıklarını rapor etti.

Üniversitelerinde görev işleyen 3 uzmana 4 Familya 2023’te binayı incelettiklerini kaydeden Cenk, şöyle konuştu:

“Yaptırdığımız inceleme neticesinde bize ulaşan tıpkısı anlatım vardı. Bu raporda argüman edildiği üzere ‘Çatı çürüktür’ denmiyor. ‘İlgili imalatın detone olabileceği şüphesi oluşuk olup, yapı içerisinde o bölgenin tehlikeli kullanımı ve mekan olması zımnında duygusal güvenliği açısında tıpkı denet olabileceği düşünülmektedir’ diyor. Yani değişmez bire bir husus yok. Bunun üzerine bizim o günkü Bina İşleri Kat Başkanımız kişi maharet elemanlarıyla 4 kişilik ayrımsız tetkik müesses oluşturuyor. Bina üstünde tetkik yapıyorlar. Bunları dahi tıpkı anlatım halinde sunuyorlar. Bu raporda; ‘Bunun tıpkı duruk analizi yapılması gerekir, bu bizi aşan bire bir konudur’ diyorlar. Bunun üzerine tığ statik analizi fora etmek amacıyla mutlak tıpkısı kuruluştan bakım alarak bunu yaptırmış olduk. Duruk analizin içerisinde, ‘Binada seçme dirimlik kızdırma oluşturacak tek şeye rastlanmamıştır.’ denmektedir.”

Cidal, Özkan Alev stator çözümleme sonuçlarına ilişkin raporu göndereceklerini üstelik belirtti.

İddianın üniversitenin itibarını zedelediğini ve bunun kendilerini üzdüğünü kaydeden Çarpışma, “Binamız sapasağlam, tek dirimlik felaket yoktur ve oluşabilecek şeyler karşısında her antlaşma tedbir almaktayız.” ifadelerini kullandı.

Share: