Siirtli başkandan bozuk benzeşim Aysun Kayacı’ya gönderme

Siirtli başkandan sakat kabil Aysun Kayacı’ya gönderme

Göçerlerin kavi yolculuğu sürüyor

SİİRT – Siirt’te koyunlarını otlatmak üzere göçer maltalık süren ve çadırlarda nazil ailelerin mütehammil yolculuğu sürüyor. Sakat model ve aktör Aysun Kayacı’nın yıllar önceki kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu ayrımsız mi?” söylemini hatırlatan Siirt Damızlık Kucak Muannit Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mürtefi İlbaş, “On Paralık kimse, yer edisyon şartlarda hayvancılık eden ailelerden çobandan kendini faik görmesin. Bu insanlar bizim üzere eke insanlar, bunları temel tacı yapmamız lazım. Bu patika mukaddes benzeri meslektir, peygamber mesleğidir” dedi.

Edebiyat Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda konaklayan göçerlerin, havaların soğumasıyla bu arada Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına akla yatkın zorlu yolculuğu devam ediyor. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze kapalı Çağbaşı köyü rustik alanda duruluk vererek ve otağ kurduklarını ve günlerdir yolda olduklarını anlatım fail Siirt Damızlık Kucak Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehabetli İlbaş, 15 dönüş daha yol alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi.

Çarkıt mümasil ve oyuncu Aysun Kayacı’nın yıllar önceki kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu aynı mi?” söylemini hatırlatan Başbuğ İlbaş, göçebelerin haddinden fazla tahakküm şerait altında dirim mücadelesi verdiklerini ve bu mesleği mübarek olduğunu dile getirdi. İlbaş, “İşte durumunda görüyorsunuz, yaşam tarzlarını görüyorsunuz, hangi şartlarda bu mesleği yürüttüklerini görüyorsunuz. Çobanın oyunun, onun kadar sanatçının on oyuna bedel olduğunun burada kanıtıdır. Niçin kanıtıdır; hem ailesine hem ilimize hem da ülke ekonomisine katkı sağlıyor. O sanatçı ne katkı sağlıyor, hangi veriyor bu ülkeye kim oyu o büyüklüğünde muhteşem olsun yahut çobanın oyundan elan bulunmaz olsun. Tek kimesne, en zor şartlarda hayvancılık fail ailelerden çobandan kendini faik görmesin. Bu insanlar bizim amacıyla oylumlu insanlar, bunları ser tacı yapmamız lazım. Bu meslek mübarek ayrımsız meslektir, sefir mesleğidir” dedi.

Zor şartlarda hayat mücadelesi verdiklerini rapor fail Elif Aşkara ünlü göçkün ise, “40 gündür yoldayız. Biz haddinden fazla yoruluyoruz. Değme konakladığımız antlaşma yüklerimizi indiriyoruz. Makul aklık aşındırmak bile yiyemiyoruz. Çok tahakküm tıpkı meslektir. 40 gündür yoldayız akıllıcasına düzgün bire bir misil bile dinlenemedik” diye konuştu.

Share: