Sanayinin devlerinin ithal ettiği parçaları KOBİ’ler üretecek

Gerçekten ve Ölçülü Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığınca hesaplı “Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi” çerçevesinde, balaban üreticilerin hazırlık zincirlerini henüz aşkın yerlileştirmek amacıyla mücahede yürüttüklerini bildirdi.

KOSGEB ile ASELSAN Konya ortada, tedarikçi ihya faaliyetleri kapsamında işbirliği protokolünün imza töreni üzere Konya’ya mevrut Kurt, AA muhabirine, Tedarikçi Ihya Programı’nın, ilerleyen yıllarda KOSGEB’in çok etkili bir kanadını oluşturacağını söyledi.

Şişman işletmelerin Türkiye’de gerekseme duyduğu KOBİ altyapısını pekiştirmek için tören düzeni imzaladıklarını nâkil Aldanmaz, “Balaban firmalarımızın tedbir zincirine elan aşkın KOBİ’nin katılmasını ve parçaların evcil üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda TOFAŞ’la, ASELSAN’la icraat yürütüyoruz. Bunun amacıyla, AR-GE ve ÜR-GE ile araba ekipmanı ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

Kurt, işletmelerin ihraç ettiği tıpkısı ürünün ara sıra parçalarını sıkı dışından getirdiğine dikkati çekerek, bu protokol sebebiyle parçaların bire bir kısmının KOBİ’ler eliyle üretileceğini anlattı.

KOBİ’ler nazik işletmelerle bire bir araya getiriliyor

AR-GE’nin kıvrak şekilde yapılarak, ek değerin ev ortamında kalmasını hedeflediklerini vurgulayan Aldanmaz, şöyle konuştu:

“Ayrımsız ürünün meydana gelmesinde bir nice değişik parça var. Bu parçaların aynı kısmı ensiz dışından getiriliyor. Aynı kısmı içeride, bir kısmı dahi fabrikanın kendisi tarafından üretiliyor. Üretimevi dahi bunları birleştiriyor. Bu kapsamda, evcil parçayı ne büyüklüğünde çoğaltırsanız, balaban firmaların yerlilik oranını o derecede artırmış oluyorsunuz. Türkiye bunu otomotiv sanayisinde haddinden fazla bol şekilde yapmaya başladı. Farklı branşlarda bile yapıyoruz.”

Aldanmaz, bu programın elan fazla yaygınlaşmasıyla, Türkiye’ye envestisman yapan balaban yatırımcıların rakiplik gücünü artıracağını belirtti.

Yerel tedarikçinin, üretim kabiliyetini artırdığına değinen Kurt, “Müstevli, erke krizi ve geri hizmet krizinde bunları gördük. Bunu aşmanın benzeri yöntemi kendisine, KOBİ’lerimize hakeza tıpkı vesile sunarak, balaban işletmelerle tıpkı araya getirmiş oluyoruz. Şu temel kadar 250’nin üstünde KOBİ’miz, balaban işletmelerin tedarikçisi haline getirildi. Bu ince soluklu bire bir program.” ifadesini kullandı.

Share: