İstanbul’da balık tezgahlarının arz bozuk para balığı 70 TL ile hamsi oldu

İstanbul’de balık tezgahlarının yer haleldar balığı 70 TL ile hamsi oldu

İSTANBUL – Balıkçıların itici gelgel ve lodos nedeniyle denize açılamaması ve denizdeki balık azalmaları fiyatlara artım olarak yansıdı. İstanbul’birlikte balık hallerinde, yer çap balık kilosu 70 TL ile hamsi oldu.

Sağanak ve yağışlı çekicilik dolayısıyla balıkçılar ava çıkamazken balık tezgahları ters etkilendi. Yaşanan bu ebat balık fiyatlarına artma yerine yansıdı. Pazarın sunma karışık balığı kilosu 70 TL ile hamsi oldu. Balıkçılar, çekicilik şartlarının iyiye gitmesi ile birlikte fiyatların düşeceğini söylüyor. Balık pazarında hamsinin kilosu 70 TL, çinekop 100 – 120 TL, pelit 80 TL, istavrit 70 TL, sarıkanat 120 – 130 TL arasında satılıyor.

“Sivri çekildi alelade balıklar gelmeye başladı”

Albeni şartlarından kontekst balığın az geldiğini ifade fail balıkçı Hazar Durmaz, “Bu aralar istavrit mübarek çıkarken, çinekop ve hamsi üstelik geliyor. Pelit çekildi, basit balıklar gelmeye başladı. Fiyatlar dahi yavaştan gerilemeye başladı. Yurttaş umumi kendisine çinekopa temenni gösteriyor. Çinekopun kilosu 100 ile 120 TL beyninde, istavrit 70 TL, hamsi 70 TL, pelit lime 80 TL’den satıyoruz. Güzeşte haftaya göre fiyatlar, hava şartlarından muhit az buçuk faziletkâr. Pazarın sunu akıllıca balığı hamsi diyebiliriz. İlerleyen günlerde çinekopun 50-60 TL’ye gerileyeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Pazarın sunu akıllıca balığı kilosu 70 TL ile hamsi”

Palamutun yerini tezyifkâr balıklara bıraktığını belirten balıkçı Samet Balyemez, “Fiyatlar, gelgel şartlarından çevre geçtiğimiz haftaya bakarak efdal. Şu anda hamsinin kilosu 70 TL, istavrit 70 TL, çinekop 100 TL, sarıkanat ise 120 – 130 TL beyninde değişiyor. Havalar bereketli giderse fiyatlar az buçuk daha azalır. Pazarın bildirme düşük pahalı balığı hamsi” ifadelerini kullandı.

Share: