EPDK, 2023 iltihak payı oranlarını açıkladı

Yer Yağı, gaz, sıvılaştırılmış yer yağı gazları (LPG) piyasasında elektrik gösteren lisans sahiplerinin, 2022 yılı faaliyetleri amacıyla 2023’te ödemekle yükümlü olduğu ve 2023’te uygulanacak katılma payı oranları açıklandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişik asamble kararları, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna bakarak, ilgili yasa göre doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren lisans sahibi tüzel kişilerin 2023 yılında ödemekle yükümlü oldukları 2022 yılı katılma payına ilgilendiren celal, 2022 yılı zindelik dönemine ilişik düzenleyecekleri dirimsel tablolarında vadi düzlük temiz satma hasılatı tutarının yüzde 0,05’i (on binde ilkokul), bu piyasada hayatiyet gösteren şehadetname sahibi tüzel kişilerin 2023’te ödemekle görevli oldukları katılma payına ilişik büyüklük ise 2022 faaliyetleri için sıfır olarak belirlendi.

-Petrol piyasası iltihak payı oranı

Petrol piyasasında hareketlilik gösteren rafinerici, el işi, dağıtıcı, ısı yayımı, ihrakiye teslimi, madeni yağ ve depolama lisansı sahibi kaynak ve tüzel kişilerin 2023’te ödemekle görevli olduğu 2022 ortaklık payına ilişik şevket, dirimlik tablosunda yer kayran lisans kapsamında hesaplı etraf faaliyetlerine ait kesin bey tutarının yüzde 0,1’i (binde aynı) adına belirlendi.

Taşıma ve bayilik lisans sahibi köken ve tüzel kişilerin gelecek yılda ödeyecekleri 2022 iltihak payı oranı ise ast başlıklar dahil rate oldu.

LPG piyasası iltihak payı oranı

LPG piyasasında ruh gösteren LPG müvezzi lisansı sahibi hukuksal kişiler ise, 2023’te ödemekle yükümlü oldukları 2022 katılım payına ilişik celal, 2022’de dirimlik tablolarında vadi kayran lisans kapsamındaki planlı faaliyetlerine ilgili kesin satışlar tutarının yüzde 0,1’i (binde ayrımsız) kendisine açıklandı.

Bu piyasada canlılık gösteren LPG Otogaz Bayilik lisans sahibi cins ve tüzel kişilerin 2023 yılında ödemekle işyar oldukları 2022 yılı katılım payına ilgilendiren heybet ise başarısız adına kararlaştırıldı.

Söz konusu kararlar, 1 Sülale 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.

Share: