Kokina çiçekleri yılbaşına amade

Kokina çiçekleri yılbaşına hazır

Kokina çiçekleri yılbaşı için raflardaki yerini aldı

İSTANBUL – Yılbaşının simge çiçeği namına tanıdık kokina, rafları süslemeye başladı. Çiçekçiler, kokina fiyatlarının geçtiğimiz yıla bakarak iki itmam artarak 50 TL’den satıldığını söyledi.

Yılbaşının simgelerinden biri olan kokina çiçeği tezgahlardaki yerini aldı. Yılın sonuna akla yatkın yaklaşırken herkesi yeni sene heyecanı sarmaya başladı. yeni sene ile beraber hazırlıklar devam ederken, kokina çiçekleri çiçekçilerin tezgahlarını süslüyor. Çiçekçiler mecmu hazırlıkları yaptıklarını belirterek müşterilerden gelecek siparişleri bekliyorlar. Geçtiğimiz yıla göre fiyatlarında iki mezuniyet artım yaşanan kokina çiçeklerinin demeti bu sene 50’den satılıyor.

“Kokina siparişleri yılbaşına aynı hafta kaldığında daha birlikte artacaktır”

Yılbaşı amacıyla şimdiden kokina çiçeklerini hazırladıklarını belirten çiçekçi Zöhrap Talayhan, “Siparişler gelmeye başladı. Yılbaşına bir hafta kala bu siparişler henüz birlikte artacaktır. Toptancılardan verdiğimiz siparişlerin bir kısmı geldi, tıpkısı kısmı birlikte yılbaşına aynı hafta kala ati. Tığ burada satışını yaparken müşterilerin talebine bakarak süsleyip hazırlıyoruz. Çok çok dikenli olduğu üzere ellik ile hazırlıyoruz” dedi.

Fiyatların güzeşte seneye göre katlandığını tamlayan Talayhan, “Fiyatlarımız sabık yıla kıyasla iki merhametsiz kalık durumda. Geçen sene demetini 25 TL’den satıyorduk demin ise 50 TL’den satıyoruz. Kokinalar ormanda yetişiyor. Bunun dikenleri ayrı ağaçta yetişiyor. Üzerindeki kırmızı çiçekler da ayrı ağaçta yetişiyor. Sonrasında ise kırmızı çiçekleri dikenli gövdenin konusunda boncuk kabilinden diziyoruz. Averaj ayrımsız ay içerisinde genel ağ üzerinden kestirmece 300 ile 500 demet beyninde satmayı planlıyoruz. Dükkanda 150 ile 200 deste arasında satmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: