Rusya, Millî Refah Fonu amacıyla Türk lirası almayı değerlendiriyor

Rusya Şekil Bankası, Ulusal Refah Fonu’ndaki rezervlerde değerlendirmek amacıyla Türk lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik değerlendirme yapıldığını bildirdi.

Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda, bütçe kuralları çerçevesinde ilave yer yağı ve doğal gaz gelirleriyle KÖLE doları ve avro ile alışveriş işlemlerinin yaptırımlardan dolayı imkansız hale geldiği belirtildi.

Yaptırım süreci zımnında, bütçe politikasının yetişkin ölçüde gevşetildiği ve belirlenen masraf sınırlarının aşıldığına bel edilen raporda, yaptırımlar ve global yer yağı piyasasındaki değişikliklerin göz uğrunda bulundurularak, bütçe kurallarında değişikliklerin yapılmasına müteveccih değişik seçeneklerin değerlendirildiği kaydedildi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nın, gâh bacanak ülkelerin servet birimleriyle muhtelif amal yapılmasına yönelik faaliyet yaptığı bilgisine yer verilen raporda, “Rusya Maliye Bakanlığı, Millî Zenginlik Fonu’nun yenilenmesi ve harcamaları için arkadaş ülkelerin (Türk lirası, yuan, rupi ve diğerleri) servet birimlerine yönelik bütçe kuralı yöntemine ait aynı işletim yöntemi uygulanması konusunda çalışıyor.” ifadesine kayran verildi.

Raporda, bahis konusu adımın atılması halinde, bütçe kuralının ruble üzerindeki döngüsel etkisinin tekrar devam edeceği belirtildi.

Rusya, Millî Refah Fonu’nu çoğaltmak amacıyla henüz ilk dolar ve avro üzerinden işlem yapıyordu.

Ülkenin uluslararası rezervlerinin bire bir kısmını oluşturan Millî Zenginlik Fonu’ndaki rezervler temmuzda 1,4 trilyon ruble artarak 12,1 trilyon rubleye (kısaca 201 milyar dolar) çıkmıştı.

Share: