“Romatoid artriti kireçleşme ile karıştırmayın” uyarısı

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi Fiziksel Tababet ve Iyileştirme Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, ahali ortada “iltihabi mafsal romatizması” kendisine bildik romatoid artritin (RA) ilk semptomlarını 30-50 gözyaşı beyninde gösterdiğini belirterek, “Umum arasında kireçleme diye bildik tıpkısı kök iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır.” ifadesini kullandı.

Medipol Esenler Darülfünun Hastanesi’nden yapılan açıklamada konuya ilişik değerlendirmeleri düzlük düzlük Dr. Öğr. Üyesi Topal, romatoid artritin, özellikle el pus eklemleri kalkışmak üzere bilcümle vücuttaki eklemleri tutabilen vakayiname yangılı aynı romatizma çeşidi olduğunu bildirdi.

Tedavi edilmediği takdirde eklemlerde mihman deformiteye etken olabileceğini aktaran Topal, encam yaşlarda kişilerin günce işlevlerini yerine getirmekte zorlandığını anlattı.

Topal, “Romatoid artritin önce semptomları eklemlerde şişlik, kızarıklık ve ısı artışı şeklindedir. Birlikte sabahları eklemlerde sakat saati bulan berklik, ağızda çirozluk, gözde kuruluk ve inkıraz hissi olur.” ifadelerini kullandı.

RA’nın sanılanın tersine yaşlılıkta görülen bire bir çor olmadığını aktaran Topal, şu bilgileri verdi:

“Romatoid artrit hemen doğacak yaşta görülmüyor. İlk semptomlarını 30 ile 50 gözyaşı arasında gösteriyor. El arasında kireçleme diye bilinen bir cins iltihapsız romatizma olan osteartrit ile romatoid artrit sıklıkla karıştırılır. Osteartrit imdi doğacak yaşlarda görülür. Diz, kural ve el ekleminde görülür, sabahleyin eklemlerdeki katılığı 5-10 zaman civarındadır. Parmaklarda deformiteden tezayüt nodul şeklinde siftinlik form değişiklikleri oluşabilir. Sıcaktan hoşlanır, fistül tedavileri kâr sağlar. Romatoid artrit ise sıcağı sevmez, itici toplamak gerektiğinden fistül tedavisi bu hastalar üzere uygun değildir.”

“Erken tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir”

Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, RA’nın kalıtımsal yönünün bulunduğunu, ancak ailesinde bu rahatsızlığı taşıyan değme hastada gelişmeyebileceğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Kalıtım Bilimi faktörlerin birlikte çevresel faktörler, viral enfeksiyonlar üzere etmenler romatoid artrit gelişiminde rol oynar. Tanılama konulan temas hastada eklemlerde kalıp bozukluğu gayrimümkün. Er tedaviyle parmaklardaki deformitelerin önüne geçilebilir. Genişlik sık eklemleri tutsa üstelik göz, akciğer, duygu yaradılış hastalıkları, çağ tablosunda bozukluklar, cilt tutulumu, deri altında nodül oluşumu ve böbrek tutulumu üstelik görülebilir.”

Topal, iltihabi romatizmalarda egzersizin hayır olduğunu belirterek, romatoid artritin tedavisinin hayat boyu sürdüğünü bildirdi.

Kovid-19 aşısı ile RA arasında gelişigüzel ilişkinin olmadığını nâkil Topal, romatizmal hastalığı olan riskli gruptakilerin aşılarını aksatmamaları gerektiğini belirtti.

Topal, çıkar yol kullanımına ilgili, “İlaçlar doktor kontrolünde düzenlenmeli. Remisyon dönemlerinde doktor önerisiyle bire bir müddet ilaçlar kesilebilir fakat bu süreçte dahi doktor kontrolleri aksatılmamalı.” ifadelerini kullandı.

Share: