AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Kültürlü, istifa fail doktorla ilgilendiren açıklama yaptı

Afyonkarahisar Keyif Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Vazıh, istifa eden hekimle ilgilendiren açıklamada bulundu.

Ziyalı, AFSÜ’nün kafesinde düzenlediği toplantıda, hastanenin kan bilimi bölümü doktorunun bir hasta yahut yakınının termin alamadığı gerekçesiyle resmi makamlara yazdığı şikayet dilekçesinde çabukluk ve tehdit muhtevalı ifadeler kullandığı gerekçesiyle ricat ettiğini söyledi.

Randevu alamayan kişinin sayrılarevi kayıtlarında olmadığını aktaran Okumuş, şöyle konuştu:

“Yazılan ifadedeler çokça şiddetli değil. Bunu üstelik resmi kanallar aracılıyla kayıtlı olarak yapıyor. Bu kaydı kayran kurumlarda bize, ‘Böyle tıpkısı zılgıt var.’ diye niteleyerek marifet verdi. Bunu gören hekim arkadaşımızın da morali bozuldu, canı sıkıldı. Bu sırada tığ dahi hazırlık alınması açısından emniyete ve savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk. Üniversitemizin güvenlik hizmetlerine üstelik hekimimizin ve polikliniğin güvenliğine alın titiz olunması talimatlarını verdik. Fakat hekim arkadaşımız, geceleri uyuyamadığı ve kendini işine veremediği gerekçesiyle ricat dilekçesi verdi.”diyerek konuştu.

İstifa kararı alarak üniversiteden ayrılan hekimle karşı karşıya mülakat yaptığını ancak kandırma edemediklerini anlatan Aydınlık, sürecin devamında ise toplumsal medyada hekim üzerine darülfünun yönetiminin mobbing uygulayarak ve zılgıt ederek Afyonkarahisar’dan kaçırttığı yönünde paylaşımlar oluşmaya başladığını anımsattı.

Bu paylaşımlar sonucunda haberler yapılmaya başladığını gördüklerine dikkat calip Ziyalı, “Bire Bir milletvekilimiz üstelik hekim arkadaşımızın üniversiteden ayrılmasına müteveccih resmi kurumlardan hikmet istemiş. Güya bu hekim arkadaşımızın ayrılmasının nedeni bizmişiz kabilinden bire bir matlup oluştu. Amma bu algının da ulusal yetenekli benzeri habere dönüştüğünü bile gördük. Bunun üstüne kamuoyuna cebin benzeri basın açıklaması yapma gerekliliği duyduk.” ifadesini kullandı.

Münevver, halkoyu açıklamasını üstelik toplumsal medyada akla yatkın ve adamakıllı sıfır yorumların değişik kurumları birlikte amaç alması nedeniyle geri kaldırıldığını kaydetti.

Basın toplantısına AFSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gıyap Aslan, Prof. Dr. Beklenti Dündar, sayrılarevi yöneticileri, Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Sezer Küçükkurt ve gazeteciler katıldı.

Share: