Rize’de “Ilıca suyu” olduğuna inanılan suyun içmeye uygun olmadığı tayin edildi

Rize’de “Ilıca suyu” adına bilinen ve ara sıra kesimlerce faydalı olduğuna inanılarak geçer not suyun çözümleme sonuçlarına bakarak içmeye makul olmadığı bildirildi.

Rize Sağlık Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, vatandaşların çermik suyu olduğu düşüncesi ile merkeze ilişkin Küçükçayır mevkiindeki kayadan sâdır suya ikbal gösterdiği vurgulandı.

Açıklamada, “Andon çermik suyu diye niteleyerek bilinen halkımızın da bu amaçla müfit olduğuna inanarak kullandığı suyumuz ile ilgilendiren yapılan ayrıntılı tetkik da suyun halihazırda içilmesinin uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple ilgili kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde birlikte vatandaşımızın suyu kullanmaya bitmeme etmesi konusunda suyun içilmesinin sağlık açısından makul olmadığını belirtir yazının ilişik yere asılmasına lüzumlu duyulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

İçme suyu yerine kullanılan suda sorun yok

Bölgedeki çalışmaların bitmeme ettiği kaydedilen açıklamada, “Halkımızın heves ettiği söz konusu suyumuz ile ilişik gene anlaşılan periyotlarla baştan çözümleme ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi yerinde halkımız bilgilendirilecektir. İlimiz genelinde nüfusunun şişman tıpkı çoğunluğu eliyle içme suyu kendisine geçer Andon kanalizasyon suyu ile ilişik ise herhangi bir takı olmayıp, eğlenceli tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Rize’birlikte ayrımsız haddinden fazla noktada köylerde yer şeş sularının kullanıldığı ifade edilen açıklamada, “İçinde bulduğumuz mevsimin özelliklerinden yağlık köylerimizde geçer arıtılmayan, klorlanmayan ağır aksak suların bakımlarının çokça gür strateji edilmesi, antrepo temizliklerinin sıklıkla yapılmasının çokça balaban önem sunu ettiğini benzeri kat elan ivedilikle hatırlatmak isteriz.” bilgisi aktarıldı.Share: