Rize’de bozuk cezaevinin bulunduğu düz, sosyal tesise dönüştürülüyor

RİZE’nin İkizdere ilçesinde 1985 yılında boşaltılan devir ortamında yıkılıp harabeye dönen mahbes binasının bulunduğu alana içtimai yapılış yapılacak. İkizdere Kaymakamı Hacı Cömert Meral, “Bu tesisimizin hizmete geçmesi ile alay malay vatandaşların akıllarında kalan üzücü anılar silinmiş olacak” dedi.

İlçede 1000 dönüm yer üstüne inşa edilen ve 1985 yılında boşaltılan mapus binası, senelerce aylak durumda kaldı. Ant süresince yıkılarak harabeye dönen binanın bulunduğu düzlük, ilçede yer sıkıntısı kelle gösterince kaymakamlıkça temizlendi. söz konusu alana, sosyal kuruluş yapılması kararlaştırıldı. Kasılma inşası üzere çalışmalara de başlandı.

İkizdere Kaymakamı Hacı Bonkör Meral, ilçede vadi arazilerden yoksun olduklarını belirterek “Yaşanan toprak sıkıntısı nedeniyle işsiz durumdaki bu alanın değerlendirilmesi gerektiğini düşündük. İlçenin ihtiyacı olan toplumsal alana tahvil kararı aldık. İkizdere’de yaşayanların kan alabileceği, ailecek gelip dinlenebilecekleri, sosyal hayatlarını zenginleştirebilecekleri tıpkı alana dönüştürebilmek için çalışmalara başladık” dedi.’KÖTÜ ANILAR SİLİNMİŞ OLACAK’

Cezaevinden geriye artan otantik bahçe duvarlarını bozmadan, koruyarak, sahada çalışmalara başladıklarını belirten Meral, “Burada açılacak tesislerle, yavru baziçe alanlarıyla, spor alanlarıyla, ilçemiz amacıyla iyi tıpkı dirim alanı olacak. İlçede gâh suçlardan periferi, bu cezaevinde gezmek zorunda küsurat vatandaşlar var. Yaptığım halk ziyaretlerinde benzeri vatandaşımız cezaevinde 6 kamer yattığını ve orayı gördükçe kırıcı anılarının aklına geldiğini söylemişti. Üste buraya yapılacak güzelce bire bir tesisle, keskin hatıraların silineceğini belirtmiştiler. Bu tesisimizin hizmete geçmesi ile birlikte vatandaşların akıllarında artan çığlık hatırat silinmiş olacak” diyerek konuştu.Share: