Pamukkale’yi 8 ayda 91 bin ziyaretçi balondan izledi

Travertenleri, antika kenti ve havuzuyla turistlerin ilgisini çekici Pamukkale’yi ev-ağustos döneminde 91 bin 128 ziyaretçi gökyüzünden izledi.

UNESCO Acun Bırakıt Listesi’ndeki Pamukkale’de 2012’üstelik 1 balonla başlayan hamam hava balon turlarına turistlerin ilgisi bitmeme ediyor. Bu yıl familya-ağustos döneminde 91 bin 128 evcil ve yabancı konuk, sıcak albeni balonuyla bölgeyi alarga takip şansını yakaladı. Kapadokya’dan bilahare yeryüzü aşkın hamam çekicilik palavra turunun yapıldığı Pamukkale’üstelik özellikle hoppadak kış döneminde hazırlanan turlar daha çok dört mevsim gerçekleştiriliyor.

Travertenlerin hemencecik altındaki bölgeye çevrim doğumundan geçmiş araçlarla mevrut turistler burada balonların şişirilmesini bekliyor. Henüz bilahare görevliler yardımıyla yegâne tek balonlara binen turistler Pamukkale semalarında ahit doğumunu ve harabelik yerini izleyebiliyor.

Pamukkale’deki balon şirketinin umumi faaliyetler sorumlusu Gökberk Özyurt, AA muhabirine, bölgede 40 balonun bulunduğunu söyledi.

Turlara gösterişli irade aldıklarını anlatan Özyurt, “Müşteri yoğunluğumuz bitmeme ediyor. Alelhusus Rus turistlerin ilgisi çokça aşkın. İki ay sonra Latin Halkları Amerika ve Endonezya, Malezya’dan gelecek misafirleri ağırlayacağız. Gelgel durumuna göre 45 an ile 1 saat uçuşumuz sürüyor. Günlük 14-15 sabit uçuşumuz oluyor. Misafirlerimiz 800-900 metre yüksekten Pamukkale’yi izleyebiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Balon pilotu İsmail Hıraözlü bile misafirlerin balonda harika ant geçirdiğini dile getirdi.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Uğur Rahat ise Pamukkale’da gerçekleştirilen balon ve karşı paraşütü turlarına ilginin attığını söyledi.

Balonla beyaz cenneti tepeden soldurmak isteyenlerin adeta birbiriyle yarıştığını anlatan Rahat, “Pamukkale’nin o benzersiz güzelliğini kuş bakışı kaldırmak daha adamakıllı oluyor. Elan sonraları ise travertenlerde yürüyerek tatillerini elan manalı kılmış oluyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Adana’dan mevrut Büşra Şenelli de geçen sene eşinin kendisine burada evlilik teklifi yaptığını dile getirdi.

İlk el balona bindiği üzere heyecanlı olduğunu anlatan Şenelli, “Burayı haddinden fazla sevdim. Pamukkale’ye geldiğimiz üzere çokça mutluyum. Çok keyifli bire bir duyguydu. Herkesin bu nazirsiz güzelliği görmesini isterim. Pamukkale’yi balon turuyla izlemek haddinden fazla güzeldi. Manzara mükemmeldi.” ifadelerini kullandı.

Semih Şenelli ise Pamukkale’nin güzelliğini yüksekten izlediği amacıyla kendisini şanslı hissettiğini, güneşin doğuşunun üstelik koca olduğunu vurguladı.

Share: