Reisicumhur Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Erdemli Seçim Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ilgilendiren, “Bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya sürmek suretiyle artık bu adama denk ödetmeli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Andıran zamanda İsrail’le birlikte normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına da karar verildi. Suudi Arabistan, Birleşik Gündüz Feneri Emirlikleri arz sonunda İsrail… Akdarı’dan da eş verdiniz. İsrail’le olan ilişkiler Şark Akdeniz’birlikte Darı’la birlikte olursa, bu ilişkilerimiz amacıyla genel anlamda erke eksenli tıpkı iş, ilişki diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“artık siyaset eksenli dersek yerinde evet. Yani siyasetin gereği bu. Onun için birlikte siyasette dargınlık olamaz. her an hazar içinde olacaksın. giderek görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Örneğin Darı’la şu anda eğin düzeyde, istenilen yerde değil ama tığ demincek Mısır’la üstelik arkadaşlarla zir düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve peşi sıra da istek ederiz ki kayırıcı düzeyde de bu adımı arz güzelce şekilde atalım. Zira Akdarı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla dargın olmamız tür değil. Onun amacıyla birlikte tıpkısı an önceki orayla da bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz müstakbel seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak kanalıyla, eksiksiz bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu tığ bozarız.”

Abdülhamid Han muayene gemisi

“Abdülhamid Konak tetkik gemisi amacıyla ilan edilen NAVTEX’bile heybetli tıpkısı ilim vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı şehit kardeşler Kağan, Lahut, Amaç İlhan kardeşlerin ismini haiz 3 sefine Abdülhamid Eğlek’a refakat ediyor. Bu çokça muhteşem, faal aynı kanı olarak algılandı. Öte yandan Veli bölgesinde Palikarya tarafının tavrı da beyninde. Nasıl tıpkısı kıymetlendirme yapabilirsiniz?” sorusunu üzerine Erdoğan, üç kardeşin ismini kayran gemilerin Abdülhamid Konak araştırma gemisine refakat etmesinin muştulu olduğunu ve kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan muhtemel neticeler alınmaya başlarsa bittabi bizi haddinden fazla henüz bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye büyüklüğünde sondaj yapabilme kabiliyetine ehil Abdülhamid Konak’ın dünyada az gemiler ortada yer aldığını vurguladı.

Reisicumhur Erdoğan şöyle bitmeme etti:

“Alanında şu anda eşi bir yok. Böyle bir özelliği, hakeza benzeri güzelliği var. Beklentimiz inşallah bakir müjdeler olması. Bakalım ne getirecek? Elbette ilkin asıl mugayeret kalkışmak üzere birileri bundan çokça tasalı oluyor. Gemiye Abdülhamid Han ismini koyduk. Bundan kimlerin tasalı olduğunu gördünüz. Düşünün, siyaset yapıyor ve müverrih, tarihi çok gür bildiğini söylüyor. Zahir biliyorsa tarihi? Abdülhamid Eğlek’a saygısızlık yapacak kadar encam gidebiliyor. Lafa da geldiği devir muhafazakar havalarına giriyor. Anca veya hakeza tığ Abdülhamid Eğlek araştırma gemimizle inşallah o muhtemel neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Alelhusus özellikle ayrımsız de inşallah doğal gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok henüz ayrımlı olacak.”

Malezya Kralı Şehriyâr Abdullah Ri’ayatuddin Şike-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazen konuları görüştük. Bunlardan tıpkı tanesi de Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının kolektif bir adım atması hususuydu. Bu konuyla ilgili belirlenen bir iki bölgede alay malay say planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada tıpkı tarafta Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı başka tarafta Petronas ve tıpkısı değişik tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı kendisine inşallah benzeri adımı bile baş başa atacağız. Elbette sevincimiz şu anda 4 araştırı gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Bilcümle bunlarla bu arada imdi ayrımsız gücüz. Allah sonucunu bile inşallah yararlı verir.” diye niteleyerek konuştu.

“Malezya ile olan bu eş kontrol faaliyetleri Akdeniz’birlikte, Karadeniz’üstelik mi yoksa ayrıksı bölgelerde mi?” sorusuna Cumhur Reisi Erdoğan, “Hayır başka.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki dönme ülkemizi müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” SELIM Parti’nin 21’inci kuruluş yıl dönümü nedeniyle yaptığınız konuşmada Türkiye Tutum Modeli’hangi değindiniz, çöz tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilişik satır başlarıyla bire bir değerlendirme yapabilir misiniz? Bire Bir da özellikle bağ bozumu ayları amacıyla ağırlıklı adına enerji faturasındaki erdemli artış zımnında ödemeler dengesinde Türkiye’nin kalın yaşayabileceğine ait uluslararası kuruluşların raporları, değerlendirme notları, kâffesi sıkışık gelmeye başladı. Böyle tıpkısı menfi erke birikiyor sözde güz ayları amacıyla. O noktada birlikte bire bir piyasaya mesajınız olur mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Tutum Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletkâr munzam altın üretimi artırmayı özellikle hedefledik. Akan dengede sürekli iyileşmeyi hedefleyen tıpkı politikalar bütünü namına bunu tabir ettik. Modeli oluştururken ülkemizin eski tecrübelerini, bağırsak ve aut dinamiklerini, erbap olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında bakir global soylu erki düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları havi birçok parametreyi dikkate aldık. Tabiatıyla modelin tasarımında serbest ortalık ekonomisi ilkelerinden katiyen ödün vermiyoruz. Modelin temel siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif güven politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine çevrilmiş tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde müşabih kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını de almaya başladık. bununla birlikte özellikle IMF’nin yaptığı serencam açıklamalara baktığımız zaman, Türkiye’nin kazançlı adına dünya ülkelerinden değişik tıpkısı konumda olduğunu, çok daha isabetli tıpkı tahaccüm parametresini yakaladığını IMF kendisi rapor ediyor. Böyle tıpkısı konumdayız ve tığ önümüzdeki dolaşma üzere ülkemizi hırçın değil, tamam aksine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Tarım Krediye ilgilendiren marketlerdeki iskontolu satışlar

“Iktisat demişken gündemdeki benzeri mevzuyla devam edelim. Ekincilik Kredi Kooperatiflerinde indirimler başladı. Gerçekte siz yine tıpkısı elverişsiz dışı ziyaretinde ‘Ekincilik Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye niteleyerek benzeri hezel vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, hassaten aştınız. 1000 hedefini yüzdelik 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Tarım Itimat Kooperatifleri ile ilişik tenzilat olduğu dahi gözüküyor rakamlarda. Size gelen bilgiler elbet bu marketlerle ilişik? Devletimiz doğrusu ekonomik olarak büyüyor. Benzeri yandan de vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan yağlık sıkıntı geçiriyor. Bunu elan ilk siz üstelik dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı karışma noktasında herkes hesabına oturur mu Tarım Güven Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi temelli mı? Temelli peki mu bu indirimler?” sorusu konusunda Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Tarım Kredi Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza akla yatkın fiyatlı ürünleri ulaştırırken ayrımsız yandan üstelik birilerini edep ediyoruz. Şu anda Tarım Itimat Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz şimdi Ekincilik Krediye diyoruz ki ‘Tarım Cesaret, dahi kim market açmak amacıyla bana işte 250, 300, 400 metrekarelik çatı ile gelin. Ürünü biz verelim. Sen işaret üzere işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Kredi sana versin’. Bunu ne diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Emniyet namına tığ balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada mal kaplamak değil. Bizim bir tane derdimiz var: Vatandaşımıza bir, nitelikli eser; iki, muhtel im sunalım. Söz Gelişi deri ürünleriyle ilgilendiren bunu yemeden içmeden koyun kuzuda değil, büyükbaşta de yapalım. Şimdi bakın süratle aykırılık çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle yok hakeza.’ falan filan. Şu anda Ekincilik Emniyet raflarında im kalmadı. Ciddi ayrımsız şekilde im yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki bölüm evvel Umumi Müdürle birlikte konuştum, dedim şipşak depoların sayısını birlikte artıralım, bu depolarla de Türkiye genelinde marketlerimize im yetiştirmede kalın yaşamayalım. Şu anda icap Bakanım lüzumlu Genel Müdürümüz bu çalışmayı hızla bitmeme ettiriyorlar. Zaten bu Tarım Itimat marketlerindeki olayla, ayrıksı zincir marketler fiyatları derakap indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz elhak mal elde etmek değil. Burada biricik derdimiz piyasayı balanse gelmek, vatandaşa pimpirik, kaliteli im esermek.”

“Depreme cebin tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 yıl geçti. Kentsel dönüşümde ne noktadayız? Benzeri birlikte büyük tıpkı ekseriyet toplumsal basamak projesini merakla bekliyor. Burada imtiyazlı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Temsili engelliler bile bunun içerisine alınacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel transformasyon adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin bölük ve iş yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne şipşak bitmeme ediyoruz. 60 bin konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki ilk adım konutların tasdik törenini kader olursa bugün yapacağız. Sosyal hane kampanyamızla de hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine karşılık çevirmek. Bu konutlardan özürlü kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, emekli vatandaşlarımız birlikte yararlanabilecek. İlk yol çoluk çocuk ve yıpranmamış evli kardeşlerimize da ayrı aynı kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza yeryüzü uygun fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Bittabi burada şunun üstünde ısrarla durmakta iri kâr var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, çeşitli afetlerde göz yetiştiremiyorlar, göz vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya büyüklüğünde bütün buralarda birden, tıpkı yılı bulmadan çarçabuk altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi bittabi rahmetlik oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz tıpkısı Gölcük depremini yaşadığımız devir bırakın siz evleri, deri üstelik yoktu. Ego o ahit belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akıllıcasına bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Bataklık hangi haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova hangi haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar amma biz hamdolsun hepsinde da geldik ve oraların bilcümle bölük ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, ayrımsız şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya büyüklüğünde yaptık, tasdik ettik. Bu hisse senedi amor işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte dahi bu hakeza devam edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun müntehip bilgileri açıklaması

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu geçen günlerde ‘Bizdeki müntehip bilgileri Erdemli Intihap Kurulunda dahi yok.’ diyerek ibret benzeri saraka sarfiyat etti. bununla birlikte bazı spekülasyonlar var, işte ‘Hükümetin yapmayı planladığı bazı icraatlar ilkin Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet birlikte sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu ilginç duruma dair neler izah etmek istersiniz?” sorusu üstüne Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı domates dolması. Bir öz bildiğinden değil. Elbette bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya dayanmak aracılığıyla çıktı bu adama denk ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor ama nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla güvence altındasınız. Anayasa’de bununla ilgilendiren ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu asıl beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna ayrımsız sefer daha dersini verecek.”

(Bitti)

Share: