Denizli-Muğla sınırında sâdır orman yangını söndürüldü

Denizli’nin Kale ilçesi ile Muğla’nın Menteşe ilçesi arasındaki ormanlık alanda sâdır yangında tahminî 100 hektarlık düz kötülük gördü.

Denizli Orman Nahiye Müdürü Erhan Çetinkaya, AA muhabirine, güzeşte saat 14.48 civarında Kermen ilçesi Muslugüme Mahallesi yakınlarındaki dere yatağında daha belirlenemeyen nedenle çıkan yangının sabah saatlerinde söndürüldüğünü söyledi.

Yangının Muslugüme Mahallesi ve Reze ilçesindeki Esençay Mahallesi arasındaki ormanlık alanda etken olduğunu anlatan Çetinkaya, “Rüzgarın birlikte etkisiyle yayılan yangını sabahın önceki ışıklarıyla birlikte ekiplerimizin korkulu mücadelesiyle çok şükür söndürdük. Kısaca 100 hektarlık tıpkısı orman alanı zarar gördü.” dedi.

Çetinkaya, yangında 11 helikopter ve 5 uçağın yanında Muğla ve Denizli Orman Bölge Müdürlüklerine kapalı haddinden fazla sayıda personelin fariza yaptığını, Denizli Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı ekipleri, güllabi ve vatandaşların birlikte çalışmalara destek verdiğini rapor etti.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada üstelik yangının Denizli ve belde illerden mevrut ekiplerin müdahalesiyle arama altına alındığı, soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Yangının kontrol altına alınmasında yavaş çabalarından ortalık AFAD, Orman Mıntıka Müdürlüğü, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve mecmu kurumlarımız ile Okumuş, Muğla, Manisa, Burdur, Isparta ve İzmir’den mevrut ekiplerimize ve desteğini esirgemeyen vatandaşlarımıza teşekkürname ediyoruz. Konuyla ilgili geniş yetenekli soruşturma başlatılmıştır.”

Share: