Pilot illerden biri olan Karabük’te ocak diş hekimlerinin dallar için mesaisi başladı

Pilot illerden biri olan Karabük’te karı diş hekimlerinin ayrıntılar amacıyla mesaisi başladı

Çocuklarda ağız ve diş sağlığının ahenktar şekilde bitmeme etmesini sağlayacak, “Aile Diş Hekimliği” uygulaması başladı

KARABÜK – Afiyet Bakanlığınca apotr uç ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi üzere kurulan eş diş hekimliği 3 uçucu ilden biri olan Karabük’te hizmet vermeye başladı.

Çocukların düzenli dişçi kontrolünde havari munsap ve diş sağlığı uygulamalarının yapılacağı tıpkı sağlık hizmeti olan “Ocak Diş Hekimliği” uygulaması Eskişehir, Kırşehir ile gelişigüzel uçman yer seçilen Karabük’te başladı. Familya Diş Hekimliğine aileleriyle gelişigüzel revan 2-12 yaşlarındaki çocukların uç ve diş sağlığı kontrollerini yaptırıyor. 9 diş hekiminin görevlendirdiği kentte önce etapta uygulamadan 28 bin çocuk faydalanacak.

İl Keyif Müdürü Ahmet Sarı gazetecilere yaptığı açıklamada, uygulamanın Afiyet Bakanlığı vasıtasıyla 2023 yılı içerisinde tam illere yaygınlaştırılmasının planlandığını belirtti.

Vatandaşların çocuklarının Aile Diş Hekimlerini e-nabız ve MHRS profilleri üzerinden öğrenebileceğini rapor fail Sarı, “Tığ muayeneye mevrut çocuklarımızın öncelikle mevcut munsap ve diş sağlıklarını ve dişlerinin mevcut durumunun tespitini sağlıyoruz. Bu tespitin ardından riziko durumlarını belirliyoruz. seçme risk bahis konusu ise bu riske cebin uygulanabilecek havari tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Tedavi gerekiyorsa ilişkin hekime manipülasyon yapılıyor. Tedavi için yapılması gerekenler karşı hastamız bilgilendiriliyor ve takipleri, benzeri sonraki periyotları için gene mevrut çocuklarımıza ve ailelerine bilgilendirme sağlanıyor” dedi.

Solgun, aplikasyon ile amaçlarının çocuklara munsap ve diş sağlığı eğitimi yüklemek, diş bakımı, gaga hijyeni üzerine zaruri motivasyonu ulaşmak, diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanımı hususunda onlara şuur vermek ve koruyucu tedbirlerle kavşak ve diş sağlığının eğlenceli şekilde bitmeme etmesini nail olmak olduğunu ve böylelikle gittikçe oluşabilecek henüz büyük sıkıntıların, rahatsızlıkların önlenmesi olduğunu aktardı.

Ailelerin uygulamadan memnun olduklarını kaydeden Solgun, “Zaman Zaman randevu üzerine cura aksaklıklar yaşanıyor ama tayyareci aplikasyon olduğu için bunları kısa sürede gidermeye çalışıyoruz. Bakanlığımızla daima bağlanak halindeyiz. temas arıza yaşandığında bakanlığımızla irtibata geçerek aksaklıkların düzeltilmesini sağlıyoruz” ifadelerine düzlük verdi.

İki yaşından itibaren parçalanmamış çocukların uç ve diş sağlığına ilgili verileri, dişleri ile ilişik durumları taşıt altına alındığını anlatan Sarı, böylecene uygulamanın çocukların ileriki yaşantılarında gaga ve diş sağlığı ile ülkü yaşadıklarında çözüme idrak noktasında de zahmetsiz sağlayacağını söyledi.Share: