Uçman İl Yerine Belirlenen Karabük’te Ocak Diş Hekimliği Uygulaması Başladı

TUNAKAN YILDIRIM

Keyif Bakanlığı yoluyla belirlenen 3 uçman yer ortada yer düz Karabük’te, apotr ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi için ‘Karı Dişçilik’ uygulaması başladı. Aileler, 2-12 gözyaşı aralığındaki çocuklarını Karabük Ev Diş Hekimliği’ne götürmeye başladı. Karabük’te 28 bin çocuğun yararlanacağı Ocak Dişçilik uygulaması için ise 9 diş hekimi görevlendirildi.

Çocukların ahenktar diş hekimi kontrolünde yardımcı munsap ve diş sağlığı uygulamalarının yapılacağı bir sağlık hizmeti olan ve 3 ilin pilot yerine seçildiği “Aile Dişçilik” uygulaması Karabük’te başladı. Karabük İl Afiyet Müdürü Ahmet Zerrin, uygulamayla ilgili şu bilgileri verdi:

“APOTR TEDBİRLERİN ALINMASINI SAĞLIYORUZ”

“Bakanlığımız yoluyla Aile Dişçilik uygulaması Eskişehir, Kırşehir ve Karabük illerinde uçucu aplikasyon adına hayata geçirildi. Bakanlığımız 2023 yılı içerisinde bu uygulamanın bilcümle illere yaygınlaştırılmasını planlıyor. Sülale Dişçilik uygulaması 2-12 yaş arası çocuklarımızın ahenkli diş hekimi kontrolünde havari ağız ve diş sağlığının sağlandığı tıpkısı esenlik hizmeti. İlimizde bu hizmette yararlanacak olan tahminî 28 bin çocuğumuz var. Şu anda 9 diş hekimimiz sülale dişçi olarak belirlendi ve çocuklarımızın kayıtları bu hekimlerimize atanmış durumda. Ailelerimiz çocuklarının e-nabız profilleri üzerinden, Merkezi Doktor Termin Sistemi (MHRS) profilleri üzerinden çocuklarının ne karı diş hekimine mukayyet olduğunu öğrenebilirler ve MHRS üzerinden termin oluşturarak muayenelerini yaptırabilirler. Tığ muayeneye mevrut çocuklarımızın öncelikle kâin gaga ve diş sağlıklarını ve dişlerinin mevcut durumunun tespitini sağlıyoruz. Bu tespitin arkası sıra riziko durumlarını belirliyoruz. değme risk bahis konusu ise bu riske cebin uygulanabilecek havari tedbirlerin alınmasını sağlıyoruz. Söz Gelişi havari “akarca”, akarca istila uygulaması, flor uygulaması kadar uygulamalarımız bulunan.

“İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN SONUÇ AŞAMA ÖNEMLİ”

Tedavi gerekiyorsa ilişkin hekime yönlendirme yapılıyor. Otama için yapılması gerekenler üzerine hastamız bilgilendiriliyor ve takipleri, bir ahir periyotları karşı esasen mevrut çocuklarımıza ve ailelerine brifing sağlanıyor. Amacımız çocuklarımıza munsap ve diş sağlığı eğitimi atfetmek, diş bakımı, dudak hijyeni üzerine lüzumlu motivasyonu bulmak, diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanımı hususunda onlara dimağ kazandırmak ve apotr tedbirlerle ağız ve diş sağlığının uyumlu şekilde bitmeme etmesini tedarik etmek gayesindeyiz. Sonunda gitgide oluşabilecek elan balaban sıkıntıların, daha büyük rahatsızlıkların önlenmesini amaçlıyoruz. Dudak ve diş sağlığı eş sağlığı açısından sonuç basamak koskocaman. Sağlığımızın ayrılmaz tıpkısı parçası. Ağız ve diş sağlığı üstüne sunulan ahenktar hizmetler, yardımcı hizmetler gelecek nesillerin henüz zinde olmasını, elan dolgunca yetişmelerini sağlayacaktır. Bu anlamda hizmetlerimiz Karabük ilinde başlamış durumda. Umarız hem ülkemiz üzere hem Karabük amacıyla hem da tekmil çocuklarımız için yalabık tıpkı aplikasyon peki.”Share: