Şifalı denen ‘kokmuş’ suya olan bağlam akıllara Rize’yi getirdi

Şifalı denen ‘havai’ suya olan deste akıllara Rize’yi getirdi

Sivas’ta şifalı olduğu memul, dokunaklı kokusu ve tadına karşın iflah arayanlar marifetiyle tüketilen kaynak suyu akıllara Rize’deki şifalı denilerek içilip arsenikli çıkan suyu getirdi

SİVAS – Sivas’ta şifalı olduğu memul, yara kokusu ve tadına rağmen iflah arayanlar yoluyla tüketilen soy suyu akıllara Rize’bile ki şifalı denilerek içilip arsenikli çıkan suyu getirdi.

Sivas’ın Ulaş ilçesine uzaklığı 30 kilometre mesafede olan Kertmekaracaören köyü şifalı olduğuna inanılan “Döküntü” suyuyla dikkat çekiyor. Tadı ve kırıcı kokusundan yağlık bu adı kayran töz suyunun ilkin böbrek taşı başlamak amacıyla birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülüyor. Felah arayanlar ateş tadı ve kokusuna karşın bu suyu tüketiyor. Yıllardır iflah arayanlar aracılığıyla kilometrelerce kez mezuniyet edilerek bulunan bu su kaynağı, Rize’dahi sonuç günlerin gündemi olan arsenikli suyu akıllara getirdi. Yer sakinleri yetkililerden suyun incelenmesini istedi.

İlk nöbet içenler er bezi tadı alıyor

Köy sakini Taha Çipil, ilk defa bu suyu içenlerin er bezi tadı aldıklarını belirterek, “Bu suyun böbrek taşlarına ve ciltteki kurumalara ferah geldiği söyleniyor. Ama çıktı böbrek taşıyla ilgilendiren felah sağlamak isteyenler geliyor. Bilmeyenler için yumurtalı bire bir su gibi kokuyor. İlk öğün bu suyu içenler testis karışımlı bire bir su içtiklerini söylüyorlar” dedi.

Doktor birlikte şaştı

Çipil, suyun böbrek taşları üzerindeki olumlu etkilerinin doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılandığını tez ederek, ” Köyümüz birlikte arıcılık ile uğraşan Hasan ağabeyimiz var. Kendisi böbrek taşından bu suyu içerek kurtuldu. Doktora gittiğinde hekim de zahir olduğuna şaşırmış. Yine sıkı dışından benzeri koca böbrek taşı şikayetiyle bu suya geldi ve onma bularak hoşgörüsüz döndü. Halk beyninde bu suyun adı üç buçuk su yerine biliniyor. Tadının cife olmasına rağmen hastalığına iflah arayanlar aldırış etmeden içiyor. Bu suyun ne hastalıklara iyi geldiğini bilimsel adına araştırılmasını istiyoruz. Daha önceki burada gezerken bazen ablaların yüzüne balçık sürdüğünü gördüm. Çamuru için sürdüklerini sorduğumda sivilcelere dolgunca geldiğini söylediler” diye niteleyerek konuştu.Share: