Pençe-Kilit Operasyonunda martir olan Yusuf Ataş’ın babasından duygulandıran sözler: PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz, ülkemi seviyorum diyordu

Geçtiğimiz günlerde El-Kilit Operasyonunda yıldırı örgütü PKK mensuplarınca açılan dokunaklı sonucu martir olan Piyade Gedikli Çavuş Yusuf Ataş’ın polis güçleri memuru babası Kurtuluş Ataş, oğluna gel dediklerini belirterek, “Gelmesini istedik, başvuru ettik ama ‘bulunmayan’ dedi. ‘Baba mesleğimi ve ülkemi seviyorum, tığ buradaki PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz” dediğini söyledi.

”HAYATTA GENIŞLIK ÇOKÇA İSTEDİĞİM HUSUS KIZ ÇOCUĞUMUN OLMASI”

1 Teşrinievvel 2022’bile El-Kilit Operasyonunda terör örgütü PKK mensuplarının açtığı biberli sonucu şehit olan Piyade Gedikli Çavuş Yusuf Tutturgaç’ın arkadaşlarının paylaştığı videoda, “Benim vasiyetim, hayattan arz çokça istediğim madde, tek kız çocuğum olsun istiyorum. Şayet ölürsem tek lösemili kız çocuğunun hayatı boyunca tam masraflarını karşılayın. Benim vasiyetim budur. Tıpkı de bayramda gidin annemin, babamın elini öpün” demişti. Bu videonun üzerine ülke genelinde birçok kişi martir Tutturgaç’ın vasiyetini yerine beyan etmek amacıyla destek sundu.

“ASKER GELMEK İSTİYORDU”

Martir oğlu Yusuf’un herkese alın iyicil olduğu belirten cet Necat Ataş, oğlunun herhangi bir ant çeri tutmak istediğini aktardı. Ataş, “Domuzuna tıpkısı çocuktu, yavuz tıpkı evlattı. Hayırseverdi arkadaşlarına, eşe dosta, komşulara herkese faydalı eden bire bir çocuktu. Acılı bire bir yaşantımız olmadı, kendisinden yana tıpkı sıkıntımız da olmadı. Yaşarken birlikte bizi sevindirdi, merhum olunca da sevindirdi. Arkadaşlarına vermiş olduğu vasiyetinde kendisinin iyilikçi bir kişiliğe ehil olduğunu bilcümle bu arada gördük. Çeri kalkişmak istediğini söyledi, ego bile mesleğim gereği leşker kalkmak print dedim oğlum. Sınırlarda, köylerde yahut köylerde görev yapacaksın, merkezde laf, polis ol dedim. O de ‘Yok baba ben er olacağım’ dedi.

”KENDİSİ BÖLGEYE ISTEKLE GİTTİ”

2018 yılında sınavlara girdi patika yüksekokulunu kazandı. Balıkesir’da gördü eğitimini 2 yıl. Devamında Isparta ve İstanbul’da komando eğitimini aldı. Kurada atama yeri Kırklareli Vize imdi, birliği Hakkari çıkınca oraya gitti kendisi. Askerlik edisyon tıpkısı meslek, kutsi bile tıpkı iz. Orada örgüt elemanları, PKK’lılar çoktur o bölgede. Devletimiz da El Kilit Harekatı başlattı o bölgede. Kendisi istekle ve istekle gitti. Gelmesini istedik, referans ettik amma yok dedi ‘Cet, mesleğimi ve ülkemi seviyorum dedi. ‘Biz buradaki PKK unsurlarını bitirmeden gelmeyeceğiz dedi” diyerek konuştu.

“KENDİSİYLE KURUM DUYUYORUZ”

Evladı ile gurur duyduğunu vurgulayan ata Tutturgaç, devletin ölümsüz kalacağını söyledi. Baba Ataş, “Devletimiz balaban. Oğlum martir oldu ama oradaki görev bitmedi. Devletimiz PKK ve ona mail tamlık unsurları bulunmayan edecektir. Oğlum da bu yolda vatanı amacıyla, bayrağı üzere martir oldu, mertebesi çok iyice. Tamam, üzüldük, canımızdır. Ama elhamdülillah devletimiz ölümsüz kalacağından ekolojik ortam sevincimiz de var. Şahitlik mertebesine yükseldi. O yüzden gururluyuz, kendisinden gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

”LÖSEMİ İLE İLGİLİ PAYLAŞIMI BİZLERİ GURURLANDIRDI”

Küçük kızlarının şehit oğlu Yusuf ile alay malay büyüdüğünü ve o yüzden kız çocuklarına cebin katmerli benzeri sevgisinin olduğunu dile getiren ağababa Tutturgaç, “Lösemi ile ait yapmış olduğu paylaşım epey bizleri birlikte gururlandırdı. Talih bire bir aksiseda uyandırdı. 7’den 70’e sistem bu konuda arkalama boşaltmak istediğini belirtti. Bu işle ilgilenen kuruluşlar oldu. O kurumdan bile bizleri aradılar, salim olsunlar. Çocuğun vasiyeti ile ilgilendiren kıvançlı kaldıklarını söylediler. Kız çocuğu ile ilişik yapmış olduğu açıklama da kendisinin bire bir kız kardeşi var 6 yaşında. Çocuğun önceki gününden beri Yusuf ile beraberdi. Çocuğumuz doğduğu dönem kucağına doğdu onun. Bebekliğini, sürünmesin, yürümesin, önce konuşmasını Yusuf bunlara tanık oldu. Onunla beraber büyüdüğü amacıyla beribenzer bire bir sevgisi vardı, kız çocuğuna cebin. Çocuk yanlarında büyüdüğü amacıyla Yusuf’un ona karşı sevgisi emreylemek ki kurban olduğum Cenabıhak martir olacağını kalbine indirmiş, bunu bile dile döktü.

”VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ”

O video içinde dahi keyifli bire bir şekilde diyor, ‘Ben martir olursam lösemili tıpkı çocuğa bakılsın’ vasiyet ediyor. Elhamdülillah vasiyeti adına getirildi. Devlet adına hesabına getirildi. Tümce eş çıktı. Cumhurbaşkanımız, heybet büyüklerimiz, Elazığ Valisi, Bingöl Valisi yani bütün büyüklük erkanı çocuğun vasiyetine topluluk çıktıklarını belirttiler. Filvaki dahi oldu. Bizim Yusuf’umuzun vasiyetindeki gibi kızımın yaşlarında tıpkısı kız çocuğu. Allah ona birlikte bilcümle hastalara birlikte iflah versin Elazığ Valimiz bu konuyla ilgilendiren vasiyeti hesabına getirdi. Sıhhatli olsunlar konuyla ilgilendiler, Allah onlardan razı olsun” açıklamalarında bulundu.

Share: