Özgür Hususi: “EYT konusunda tıpkısı türbülanstır gidiyor, bir zelzele tıpkı savsaklama var”

CHP Takım Başkanvekili Hür Hususi, Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar (EYT) konusunda “Aynı türbülanstır gidiyor, aynı sarsıntı tıpkı savsaklama var” değerlendirmesinde bulundu.

Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bütçe görüşmeleri sırasında teamüllere bakarak ayrıklı şerait dışında komisyonlarda yasa tekliflerinin görüşülmediğini vurguladı. Bu bütçe döneminde teamüllere uyulmayarak 5 ayrı komisyonda 22 ayrı yasa teklifinin görüşüldüğünü söyleyen Hususi, “Bu artık lakayıtlaşma ve plansızlığın tıpkısı göstergesi.” dedi.

TBMM Endüstri, Ticaret, Enerji, Bittabi Kaynaklar, Hikmet ve Teknoloji Komisyonunda görüşülen “torba yasa” teklifinin 14 maddeden oluştuğu anımsatan Özel, “Bugüne kadar Meclis’e yollanmış Temel’evet yeryüzü uymaz husye yasa. Illet? Kanunuesasi Mahkemesinin (AYM) bozma ettiği, rastgele birisi hangi zaman Türkiye’nin gündemine gelse kıyametlerin kopacağı 3 ayrı maddeyi ayrımsız anda taşıyor. Temel’yı ihlal torbası yapmışlar. Ayrımsız yazık torbası, suç torbası ile alın karşıyayız.” diyerek konuştu.

Söz konusu yasa teklifiyle zeytinliklerin eroin aramaya açıldığını tamlayan Özel, nerede zeytin varsa altında eroin aramaya müteveccih benzeri hamle olduğunu; DÜRÜST Parti’nin buna tınlamalı yerine teşebbüs ettiğini öne sürdü.

Bu durumdan huzursuz olarak herkesi sesini yükseltmeye çağırdığını dile getiren Hususi, “Zeytine dokundurtmayın. Bu fakat tepkiyi yükseltmekle olanaklı. ‘Bunu yaparsanız size fikir vermem.’ derseniz et kafalı adım atıyor. Hırçın durumda zeytinin gözünün yaşına bakmıyorlar.” dedi.

Kanun teklifiyle bulunan limanların işletim süresinin ihalesiz şekilde 49 yıla bitirilmek istendiğini, daha ilk bu konuda yapılan düzenlemeleri AYM’nin iptal ettiğini hatırlatan Hususi, “Bütün ocak sahipleri kiracının süresi dolsa dahi henüz bereketli eşit verene evi kiralasam diye bekler. Çıktı onun çıktığı fiyattan vermezsin. Mülk senin olunca hakeza yapıyorsun bile mülk milletin olunca elbet yandaşa peşkeş çekersin?” ifadelerini kullandı.

-“Örgütlenme özgürlüğünün uğrunda çok balaban engel”

Kanunda işyar sendikalarına unsur olanlara 3 ayda benzeri dolgun geçim desteğinin verildiğini tamlayan Özel, elan geçmiş yapılan aranjman ile memurların yüze birinde birleştirme olanlara bu paranın verildiğini anımsattı. Özel, deminden yüzdelik 1 sınırın yüzde 2’ye çıkartıldığını belirten Hususi, bunun, beribenzer sendikalardan kaçmayı, şişman sendikaya toplanmayı amaçladığını öne sürdü.

Hususi, “Vazifeli-Sen nefes kaybediyor, şayet pespaye sendikalara gidersen 3 ayda benzeri 700 liralık zararın olacak. Teşkilatlanma özgürlüğünün uğrunda çok iri bariyer. Kanunuesasi’ya çap.” dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim’in sendikaların yanı sıra durduğunu anlatım ettiğini hatırlatan Hususi, “Söyleme bakarsan, Sayın Bakan sosyal demokrat, eyleme bakarsan faşizmin dibi bu. Bu Bilimci’in bilgisiyle yapılıyorsa çokça büyük tenakuz var. Taraftar sendikalar sarayı inandırma yazar yaptılarsa Vedat Bilim Adamı burada yaptığı konuşmaya bağlı şekil bu hatayı düzelttirmelidir.” diye konuştu.

“Elime geçirsem kendime bilge olamam”

6 yaşındaki benzeri çocuğun cinsî istismara uğradığı iddialarını hatırlatan Hususi, “Demin çıkmışlar ‘Biz bunu iki yıldır biliyorduk.’ diyorlar. Haberi eden gazeteci öğrendi, dalgı uyumadı, Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sen bakansın, iki yıldır susuyormuşsun. İki yıldır zevalsiz soruşturma mı peki?” diye niteleyerek sordu.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Ego Hak Bakanıyım gelişigüzel konuda konuşamam” dediğini aktaran Özel, Bozdağ’ın henüz geçmiş içtimai medyadan yaptığı paylaşımları gösterdi. Özel, şunları kaydetti:

” Sedef Hastalığı Kabaş, Sezen Aksu, Gülşen ile ilişik en sert twitleri atan sen değil misin? Trollerin ‘Tutuklansın.’ diye niteleyerek linç operasyonlarına bindi verdiği bu kişilerin yatarı benzeri sene. Neymiş koca, 72 yılla yargılanıyor, tutuksuz yargılanıyor. evet Gülşen’e, Sedef Kabaş’a, Sezen Katarakt’evet karışmayacaksın, madem karışıyorsun, bugün bile gurur koyacaksın. ‘Tutuksuz yargılamayı makul bulmuyorum.’ diyeceksin. Cızlam şüphesi olmaz mı? Elime geçirsem kendime hakim olamam, kaçma şüphesi olmaz olur mu? Soruşturmanın selameti açısından onu can koyman lazım.”

-“Ne alakası var 28 Gücük Ay’la”

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ın “28 Küçük Ay sürecine analog bire bir oyunun başlatılması girişimlerine katiyen ayn yummayacağız.” sözlerini da eleştiren Hususi, “Hangi alakası var 28 Gücük Ay’la. Siz görevinizi yaptınız da muhalefet size hangi yaptı? 28

Şubat’ta ne çıkışlı CHP var ne bile o 28 Gücük Ay’ta yaşananlarla engin yakından ilgisi var. Buz üzere yavru istismarı var.” dedi.

Manisa’üstelik çocuk yuvasında “12 yaşındaki tıpkısı kız çocuğunun tensel istismara uğradığını, sonrasında kız çocuğunun başına zehir olayların geldiğini, 12 gündür de zayi olduğunu” bildiren Hususi, bu konuda Ocak ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık’ın meselenin konusunda kuşkusuz gideceğini, yaşananların hesabını şüphesiz vereceğini birlikte dikkatle izleme edeceklerini söyledi.

SELIM Fırka Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un “Cumhur Reisi kendini aynı fani kendisine görüyor.” sözlerini anımsatan Mutlak Özel, “Tövbe estağfurullah. Numan Bey’in bundan sonra söyleyeceği kelime ‘tövbe estağfurullah’ dışında bire bir özdek olmaz. Günde 40 nöbet Recep Tayyip Erdoğan’ı cilalamak yerine otursun demincek 40 sefer tövbe etsin. Erdoğan’ın hangi kadar gösterişsizlik sahibi olduğunu tefhim etmek amacıyla bu cümleye mi başvuruyorsunuz? artık Numan Bey’e istiğfar etmek düşer.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın “Bütün hesabını 2023’te yüzde 20’ler seviyesinde enflasyona bakarak yapsın.” sözlerini de eleştiren Özel, “2022’birlikte Cumhurbaşkanlığı bütçesine bakın. Yüzde 110 artırmış. Yüzde 20 artırsana, yüzdelik 90’ına ister bulunmayan. Ama biliyor yüzde 110’a gerekseme var. Hep rastgele husus yüzdelik 100’ün üzerinde pahalanıyor. Eğer yüzdelik 20 ise yüzdelik 20 artır.” diye niteleyerek konuştu.

EYT üstüne “Bire Bir türbülanstır gidiyor, benzeri hareket bire bir sallantı var.” ifadesini kullanan Özel, bütün EYT’liler ekstra eşya sunulmadan mütekait edilmesi gerektiğini kaydetti.

Share: