AKARSU Komisyonu Başkanı Leyen: “Gergin erke devri bitti”

– SU Komisyonu Başkanı Leyen: “Sakametli enerji devri bitti”

STRASBOURG – Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla karışık erke devrinin bittiğini, Avrupa amacıyla bildirme düşüncesiz çözümün yenilenebilir enerji olduğunu söyledi. ÇAKER’nin öz şirketlerine uyguladığı finansal bindi politikasını de eleştiren Leyen, bu asıl politikaların haksız rekabete yol açtığını belirterek KUL’ye tepki gösterdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu’nun Fransa’nın Strazburg şehrinde devam eden “AKARSU Liderler Zirvesi üzere hazırlık” oturumunda konuştu. Ursula von der Leyen, yaşanan erke krizine dayalı KEZ’nin izlemesi gereken politikalara değinerek, “Yaptığımız temas şeyin tıpkısı bedeli var” dedi. Rusya-Ukrayna savaşı zımnında AKARSU’nin Rusya’ya cebin aldığı müeyyide kararlarının SU amacıyla zıt sonuçları olduğunu akseptans fail Leyen, daha geçmiş DENIZ için uygun fiyatla tedarik edilen ve bu duruma alışkın olan Avrupa için daha çok sıkıntılı müstehase yakıtlar devrinin kapandığını söyledi.

“Sürdürülebilir tek öğün yenilenebilir enerjiye geçiş”

Avrupa amacıyla elan fiyatlı erke devrinin sinyalini veren Leyen, “Rus enerjisinin çarkıt tedariki, bir nice Avrupa endüstrisinin aksiyon modelinin tıpkısı parçasıydı. Bu menent, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla hurdahaş oldu. Rahatsız edici temel şu ki o müşabih dümbelek gelmeyecek. Arsıulusal Erke Ajansı bize Zalim gazının yokluğunda Avrupa’nın daha çok strüktürel adına henüz yüksek fosil yakıt dış alım fiyatlarıyla yüz yüze olduğunu hatırlattı. Nedeniyle KOBİ’lerimiz ve sektörlerimiz üzere sürdürülebilir bir tane nöbet yenilenebilir enerjiye geçiştir. Yenilenebilir enerji çabucak uygun pahalı değil, bire bir zamanda evde bile üretilebiliyor. Avrupa’da değerlendiriliyor” ifadelerini kullandı.

“Şişkinlik Düşürme Yasası’nın nahak rekabete defa açılış riski bulunmaktadır”

KÖLE’nin serencam dönemde kâh kanuncu değişiklikler yaparak kişi menşei ile canlılık gösteren şirketlere yapmaya başladığı finansal yardımların AKARSU üzere haksız rekabet durumu doğurduğunu tamlayan Leyen, “Global rekabet anbean zorlaşıyor. ÇAKER’ye bakın. Kısa bire bir müddet geçmiş saf teknoloji sektörleri (Yenilenebilir enerjiye dair teknolojiler kullanan) amacıyla dahi standartlar belirleyen, Enflasyonu Düşürme Yasası adı sunulan şanlı ayrımsız envestisman planını onayladılar. Seçme şeyden önce, diyapozitif aynı şekilde iş birliği ruhuyla ve değer şerait sağlayacak şekilde yaparsanız temiz geçişi tavlandırmak yapılacak doğru şeydir. Zamana alın tıpkı konkur olmalı, birbirimize karşı değil. Aşağıya akıllıcasına değil, yukarıya akıllıca benzeri yarış olmalı. Ancak, Enflasyon Kısıntı Yasası’nın nahak yere rekabete defa küşat riski bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

SUTAŞ’ye zat yolunu çizme mesajı

Global risklere reçete yerine SUTAŞ’nin kendi bünyesindeki şirketlere henüz çok bindi vermesi gerektiğini belirten Leyen, önerilerini sıraladı. Leyen SUTAŞ’nin 4 aşamalı benzeri süreci uygulayarak toptan rekabette yerini koruyabileceğini belirterek, ” Herhangi Bir şeyden evvel, geçişte ulusal amme yatırımlarını kolaylaştırmak amacıyla zat kurallarımızı ayarlamamız gerekiyor. İkinci namına intikal sürecinde Avrupa amme yatırımına olan ihtiyacı baştan değerlendirmemiz gerekiyor. Üçüncü tıpkısı dideban, bu yasanın yeryüzü keder donör yönlerinden bazılarını ele almak amacıyla ESIR ile birlikte çalışmamız gerekiyor. Bağımlı kim dördüncü konu bile şu, yeşil enerjiye geçişimizi henüz de hızlandırmalıyız” dedi.

Şirketlerin KUL’ye gitmemesi, SUTAŞ’birlikte kalması amacıyla yeni girişim

AB’nin global rekabet için kurallarını baştan güncellemesi gerektiğini tamlayan Leyen, Sülale ayında AB Komisyonu’nun eskimemiş öneriler sunacağını bildirdi. Leyen, “Büyüklük yardımı kurallarımızı önümüzdeki yıllarda henüz bayağı ve hızlı ayla getirecek. Nazik ölçekli dağıtım ve olmamış maddelere erişim dahil girmek amacıyla mühim yeşil sektörlerin tam derece zincirini hedeflemek üzere bulunan boşluğu kapatacaktır. Bu yıpranmamış çerçeve, örneğin, organ devletlerin muayyen bozulmamış teknoloji istihsal ürünlerine müzaheret sağlarken global koşulları, yalnızca Avrupa’dakileri değil, dikkate almasına cevaz verecektir. Bu, ara sıra sıfırdan yatırımlar için organ devletlerin üçüncü ülkelerin sübvansiyonlarını karşılayabileceği anlamına sağlık. Bu, şirketleri Avrupa Birliği’ne envestisman yapmaya devam etmeye ve KÖLE’ye envestisman yapmaya değil, burada olmaya, burada kalmaya ve Avrupa Birliği’ne yatırım yapmaya motivasyon edecek” ifadelerini kullandı.

Share: