CHP’li Kayaç: “231 sendikanın 188’i kapanmayla karşı karşıya”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç, DOĞRU Öğür milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığına sunulan testis yasa teklifinin yasallaşması yerinde 231 sendikadan 188’inin kapanmayla karşı karşıya kalacağını savundu.

Kaya, Sedir’te düzenlediği basın toplantısında, Cümbüş Piyasası Kanunu ile Bazen Kanunlarda ve 375 Dar Yasa Hükmünde Kararnamede Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’yle sendikal faaliyetlere hacir getirildiğini öne sürdü.

Yasa teklifine yönelik eleştirilerde kâin Kaya, şöyle devam etti:

“Yeni sendikalarının kurulmasının önü kapatılıyor. Bulunan sendikalardan yüzde 2 barajını aşamayanlar organ kaybedecek. Örgen kaybeden sendikalar tafsilatlı vadede kapanacak. Amme emekçileri kazançlı nedenlerle istemedikleri sendikalara üye gelmek zorunda kalacak ve ayrılamayacak. Kanun teklifinin yasalaşması yerinde 231 sendikanın 188’i kapanmayla yüz yüze kalacak. Erdoğan daha önceki iş bırakımı fail aynı sendika üyesiyken, bugün grevleri zecrî ve engelleyen bire bir kişi haline geldi. Sayın Erdoğan, bir an geçmiş İstanbul’da grev önlüğü giydiğiniz günleri hatırlayın ve o günlere dönün.”

Share: