Nilüfer’de Vatandaşlara Enerji Verimliliği Öğretiliyor

Nilüfer Belediyesi, “İklim Yılı” çalışmaları kapsamında vatandaşları, binalarında erke verimliliğini pekâlâ sağlayacakları konusunda bilgilendiriyor.

“İklim Yılı” ilan edilen 2022 yılında kalan enerji maliyetlerine karşı tasarrufu gündeme getirerek, enerjiyi canlı soldurmak ve bilinçli tüketimi yükseltmek üzere benzeri enerji verimliliği kampanyası başlatan Nilüfer Belediyesi, bu doğrultuda bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Önceki akşam Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıda birlikte Nilüfer’deki apartman yöneticileri, site yöneticileri ve bina sahiplerine binalarda enerji verimliliğinin pekâlâ sağlanacağı karşı bilgiler verildi.

Toplantıda enerjinin verimli kullanılmasının önemine özen çeken Nilüfer Şehremaneti Başkan Yardımcısı Remzi Çınar, “Özellikle toptan istinas süreçlerinin umum dünyada yarattığı sorunları giderebilmek amacıyla Nilüferli vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Ülkemizin birlikte süresince bulunduğu bu süreçte özellikle erke bazında düşünüldüğünde talih kaynaklarımızın algın olduğunu görüyoruz ve bu kaynakların iri bölümünü ensiz dışından ithal ediyoruz. Bu kaynakları ülkemize yayımlamak için hem amme namına hem birey yerine iki canlı miktarda dünyalık harcanıyor. Bu durumda erke verimliliğini hangi kadar faal kullanabilirsek yakıt tasarrufuyla harcama kalemimizi azaltmış oluruz. Ayrımsız zamanda yakıtların aşkın kullanılmasında doğaya olan zararı dahi engellemiş oluruz” dedi.

Yapılacak ufak hamlelerle enerji verimliliğinin artırılabileceğine ve bunun yararlarına değinen Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği Umumi Heyet Üyesi Serkan Sakıncasız ise “Ülkedeki akan açığın bildirme şişman kalemi enerji ithalatı. Kazandığımızı enerji kabul etmek için harcıyoruz. Yapılan araştırmalara bakarak tığ binalarımızda tılsım alarak enerji sarfiyatını yarı yarıya düşürebiliyoruz. Yakıt tüketmenin küresel ısınmaya da zararları bulunuyor. Saldığı merdiven gazlarıyla dünya henüz dahi ısınıyor ısındıkça iklimler değişiyor abuhava krizleri meydana geliyor. Binalarımızda gerçeklenmiş ısı sinsice yerlerini sınırlamak, enerji tasarruflu makinelerin kullanımını artırtmak, led ampullere teslim etmek ve yapı yalıtımı yaptırmak gerekli” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıya katılan Isı, Akarsu, Gürültülü ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Ustalık İşler ve Eğitim Bilimi Yöneticisi Güneş Yüzügür da ısı yalıtımının erke verimliliğinin parçalarından biri olduğunu kaydederek, “Modern yapılar içinde daim olmak istiyorsak ısının yanısıra gürültülü, su ve hararet yalıtımıyla ilgili önlemleri da ayrımsız şekilde almamız gerekiyor. Türkiye’da yapılan binaların duvar kalınlıkları uzun bu yüzden ısıtmak ve soğutmak epey antlaşma alıyor. Bunu yalıtımla daha güdük sürelere indirebiliriz” dedi.

Katılımcılar toplantı böylece zaaf ettiklerini sorma imkanı buldu.

Share: