Nazır Aristokrat, Nevşehir ve Mersin’de metal satıcılarına yönelik faaliyetler başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucudan direkt ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Itimat Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya çıkan esrar satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara yönelik operasyonların tıpkısı şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Orak Ayı çarpış girişimi olduğu zaman Türkiye’deki hep hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Soylu, şunları kaydetti:

“Icap adliyeler, lüzumlu güvenlik güçlerimiz, teşrikimesai ve umum birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza bulaşma etmemesi üzere balaban aynı çabalama gider etmektedirler. Türkiye’birlikte, özellikle dünyada birlikte bu kimyasal, yani sentetik uyuşturucular sebebiyle maatteessüf 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani münasebet sentetik uyuşturucular sebebiyle arttı? Zira karışımlarını ölümsek benzeri şekilde yapıyorlardı. Bütün 2016 yılında uyuşturucudan doğrudan ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına bakarak 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin hep ait bakanlıklarının, asayiş güçlerimizin ve buna rehabilitasyon anlayışını üstelik bindirmek lazım, yapılan mücadeleyle tığ 2021 yılında direkt uyuşturucudan ölüm sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden haddinden fazla henüz mücadelesini dolgunca benzeri noktaya taşıdı. Direkt uyuşturucu ahiret yolculuğu rakamlarını bile gayrı ülkelerle kıyaslanamayacak derecede pahal benzeri şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi hep beraber sürdürebilme konusundaki gayretimizi devam ettireceğiz. Biz bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde bizim mücadelemiz bitmeme edecek.”

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede bir nice kadem attıklarını, yakalanan mızrap satıcısının ailesine kadar araştırma yaptıklarını ve satılan noktaya kadar araştırmalarına devam ettiklerini dile getirdi.

“Sunma gür uyuşturucu polisi anne” projesinin kocaman olduğunu anlatan Soylu, mızrap kullananların büyük bölümünün ana ve babasıyla birlikte yaşadığını ifade etti.

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem dahi esrar kullanımlarıyla müteallik en özellikle tespit edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine bile arkalama etme bilinciyle ve onu uyuşturucudan birlikte koparabilme anlayışıyla birçok proje zaman sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya devam edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Daima meselenin üzerinde olmaya özen göstersinler. Tığ oran kendisine gelişigüzel ailenin yanı sıra olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere kuma olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana kadar devam ettirmemiz geçişsiz geldiğinin bilinci içerisinde hamle atıyoruz. Hamle atmaya de bitmeme edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Inanma Müdürlüğünden yapılan yazılmış açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 mahiye süreçte 66 nahoş üzerine adli iş yürütüldüğü, 1049 gram tütün, 940 gram bireşimli mızrap ve 45 gram eroin ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, eş zamanlı operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram bireşimli mızrap, 2 kırılan mizan, 8 esas hint keneviri, 4 metal hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilgili fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 narkotik köpeğinin beraberinde 69 takım otosuyla 401 personelin katıldığı rapor edilen açıklamada, 1 helikopter ile bile hava desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: