Vekil Soylu, Nevşehir ve Mersin’de esrar satıcılarına yönelik cerrahi müdahale başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin’de uyuşturucu satıcılarına müteveccih “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Aristokrat, Nevşehir Itimat Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’üstelik kestirmece 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile alay malay sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Itimat Müdürlüğü, Uyuşturucu Kat Başkanlığı ve İl Güven Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde mecmu 153 şüphelisi kâin tıpkısı dosyanın bahis konusu olduğunu tabir fail Soylu, şöyle konuştu:

“Bir bölümü dosya içeriğinde 6 maaş süreçle gelişigüzel gözaltına makbuz. Zaman hep 87 kaba yani bunlar hele eroin satıcıları, gerçekleştirme edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu ana büyüklüğünde 75’i gözaltına alındı. eş anlı bir şekilde şu anda Mersin’da birlikte benzeri ölçekte tahminî 111 şüphelinin, esasen ince zamandır devam fail bire bir dosyada, şu ana kadar 60 murakabe birlikte ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’da eş anlı tıpkısı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaşım üzerine alelhusus eğitim bilimi öğretim dönemi açılmadan evvel yekpare illerimizde bunaltıcı ayrımsız baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şunu tabir etmem gerekir. Bu, icap sınırlarımızda olsun, ister sınırlarımızın içerisinde olsun, parçalanmamış düzenlilik güçlerimiz metal ile mücadeleyi gerçekten dünyanın dahi takdir ettiği ayrımsız şekilde yerine getirmektedir. Burada kamuoyuna şurası tefhim etmek isterim. Önceki yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i batı illerinde yakalanırdı. Oysaki serencam yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’birlikte yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Dert, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren eroin yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın uyuşturucu rotasının özellikle “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etken teşkil ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı bitmeme ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tekrar Nevşehir’birlikte yaptığımız operasyonda de tekrar Mersin’üstelik yaptığımız operasyonda üstelik operasyonun en oylumlu ayaklarından tıpkı tanesi dahi metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ namına nitelenen metamfetamine yönelik aynı operasyondur. Bu üstelik Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani alelhusus İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada bile okkalı tıpkı hazırlık alınmıştır. Geçen sene tahminî 2,5 titrem civarında benzeri metamfetamin yakalandı. Toplanmış bu yılsa bunun kısaca şu anda 3 katından fazlası düçar durumdadır. Yani düzlük baskılamamız, bir zamanda farkındalık üretmemiz, aynı zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne üstelik sürmektedir.

Bunu anlatım etmemin anlamı şudur. Siz tıpkısı eroin türünü engellersiniz, o apayrı bire bir alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu daima olarak takip eden, bu rotaları sonsuz yerine strateji eden, hangi ülkeden hangi eroin türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını takip eden ayrımsız yöntemi faal tıpkısı şekilde Türkiye takip etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı tevkif, uyuşturucu arzını ve uyuşturucu satışını, mızrap naklini durdurma mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve iri başarılara imza atan ister emniyet teşkilatımızı, gerek uyanık teşkilatımızı tebrik ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: