Muş’un yaylalarından yayan Şanlıurfa’ya dönen göçerler yolu yarıladı

AHMET DENGEŞİK – Hayvanlarına henüz dolgunca otlaklar keşfetmek üzere gittikleri Muş’taki yaylalardan havaların soğumasıyla Şanlıurfa’ya dönüşe sabık göçerler günlerce defa yürüyor.

Yaz sıcaklarında Muş’un serin yaylalarına sürüleriyle giderek 5 ay nazil göçerler, itici havanın etkisini göstermesiyle Şanlıurfa’ya çağ yolculuğuna başladı.

Hayvanlarını yaylalardan indiren göçerler sürüleriyle tahminî aynı ay süren yolculuğun peşi sıra Bingöl’e ulaştı.

Bingöl’ün Zinde ilçesinde Garaz Nehri üzerindeki köprüden sürüleriyle geçen göçerler buradaki otlaklarda konaklıyor.

Zorlu coğrafyada hem kendilerini hem bile sürüyü melez hayvanlarından korumak amacıyla birlikte mücadele ederek ilerleyişini sürdüren göçerler, Şanlıurfa’ya ulaşabilmek amacıyla benzeri kamer daha gezi yapacak.

“Yaşantımız hayvanlarla geçiyor”

Göçerlerden 19 yaşındaki Mikail Benzin, AA muhabirine, Muş’ta ailesiyle yıllardır hayvancılık yaptıklarını söyledi.

“Kendimi bildim bileli hayvancılıkla uğraşıyorum.” diyen Benzin, ısıdam mevsimde yaylada konakladıklarını, albeni soğuduğu için dahi 1000 hayvanla periyot yolculuğuna çıktıklarını belirtti.

Bire Bir ayda Muş’tan Bingöl’e varabildiklerini dile getiren Süt, “İklim şartları bölgemizde anif geçtiği için hayvanlarımızı götürüyoruz. Yaşantımız hayvanlarla geçiyor. 1000 hayvanla gezi yapıyoruz. Ayrımsız ay elan yolumuz var. Bu yolculuğumuzda çok müşkülat çekiyoruz. Akarsu, hayatiyet gibi bir nice sıkıntı yaşıyoruz. Durduğumuz yerde akşamı geçiriyoruz. Havalar antipatik. Geceleri çok müşkülat çekiyoruz. Hayvan Bilimi durmuyor ve uykusuz kalıyoruz. Seçme zorluğuna karşın işimizi seviyoruz. Sevmesek yapmayız doğrusu.” dedi.

“Bıkmadan, usanmadan yolumuza devam edeceğiz”

22 yaşındaki Muhammet Özmen üstelik layenkati demeden yolculuklarının sürdüğünü aktardı.

Tıpkı maaş daha yolları kaldığını anlatan Özmen, “Bıkmadan, usanmadan yolumuza bitmeme edeceğiz. Allah’ın izniyle yerimize ulaşacağız.” diyerek konuştu.

Birbirlerinden aldıkları güçle yola koyulduklarını anlatım eden Özmen, geceleri uzman hayvanların od oluşturduğunu, sırayla uyuduklarını kaydetti.

Share: