Aşçılık kursuna giden kadınlar, kendi iş yerlerini açmayı hedefliyor

Aşçılık kursuna giden kadınlar, kendi iş yerlerini açmayı hedefliyor

BİNGÖL – Bingöl’dahi Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan aşçılık kursuna giden kadınlar, eğitimlerini tamamladıktan sonraları öz iş yerlerini açmayı hedefliyor.

Bingöl Umum Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan aşçılık kursu, yüzde 80’i kadınlar almak üzere onlarca vatandaşa yetişek veriyor. Yıl zarfında açılan kurslarda şimdiye kadar 532 yurttaş faydalanırken, bu kurslarda eğitimi tamamlayanlar mesleki eğitim merkezlerine anbean beceri yahut kalfalık belgesi alıyor. Kadınlar aldıkları vesaik ile isterse aşçı adına çalışabiliyor isterse de öz işletmesini açabiliyor.

Aşçılık kursuna gelen vatandaşların Türk Yemeklerini öğrendiğini tamlayan ve ağırşak karşı vukuf veren Umum Eğitimi Merkezi Müdürü Ömer Şahin, “Eşya ve içecek alanında 2022 takvim yılı içerisinde açılan kursumuz 26 ve bu kurslardan yararlanan vatandaşımızın sayısı de 532 oldu. Vatandaşlarımız burada araç ve içecek alanında ana eğitimlerini aldıktan sonraları mesleki terbiye merkezlerimize başvurarak, orada kalfalık yahut teknik belgelerini aldıktan bilahare işyeri açabiliyorlar, hizmet sektöründe faaliyet gösterebilirler, hisse senedi imkanı bulabiliyorlar hem kendileri çevrimli namına çalışabilirler hem dahi işyerlerini açabiliyorlar” dedi.

Aşçılık kursuna başlayan ve işyerini boşaltmak talip 3 çocuk tıpkısı da torun sahibi Nurten Gazioğlu üstelik “Burada aşçılık kursuna geldik. Ayrımsız şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Belge ahzetmek istiyoruz. Burada aldığım doküman ile bir işyeri yapmak istiyorum. Güçlükle dışına müracaat etmek istiyorum, orada daha değişik çalışmalar boşaltmak istiyorum. Kül kadınları üstelik buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: