Bingöl’de 2 sene ortamında 92 emanet uzuv bağışı başvurusunda bulundu

– Bingöl’de 2 sene zarfında 92 yaşama organ bağışı başvurusunda bulundu

BİNGÖL – Bingöl’da 2021 yılında 72, 2022 yılı ortamında bile 20 kişinin örgen bağışı başvurusunda bulunduğunu aktaran Umum Sağlığı Uzmanı Dr. Yeliz Dineri, uzuv bağışı üzerine vatandaşların elan duyarlı olması gerektiğini söyledi.

3-9 Kasım Organ ve Nesiç Haftası zımnında açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde işyar Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Yeliz Dineri, örgen bağışının hayat kurtardığını kaydetti. Ülkede birçok hastanın uykuluk, böbrek, ruh ve sair organların yetmezliğinden aktarım beklediğini aktaran Dr. Dineri, “3-9 Kasım Aza ve Nesiç Dürü Haftası adına kutlanıyor. Bilindiği üzere ülkemizdeki hastalarda bir nice can uykuluk, böbrek, ruh ve değişik organların yetmezliğinden mustarip. Bu haftanın anlamına dayanarak biz de vatandaşlarımıza doku ve organ bağışının önemini anlatmaya çalışıyoruz. Değme ödül bakir bir maltalık kurtarıyor. Yapabileceğimiz bildirme fena hâlde çalışma hayatta iken doku ve organlarımıza gür bakıp daha sonradan bunları bizden sonraları ihtiyacı olan hastalar amacıyla affetmek olacaktır. Bu nesiç yahut organ eksikliğinin giderek kimde çıkacağı anlaşılan olmuyor. Bu bizim ailemizden biri dahi kabil. Tanıdığımız, sevdiğimiz biri da olanaklı. Türlü olduğu büyüklüğünde doku ve organ bağışına destek olursak bire bir fert kurtarmış oluruz, benzeri aileyi sevindirmiş oluruz” dedi.

2021’bile 72 gönül gönüllü verici oldu

Bingöl’dahi geçtiğimiz sene 72, bu yıl birlikte 20 vatandaşın bağış başvurusunda bulunduğunu dile getiren Dineri, “Bingöl’de 2021 yılında 72 organ bağışı başvurusu oldu, 2022 yılı ortamında dahi şuana kadar yaklaşık 20 ihsan başvurusu oldu. Bağışlarınız bitmeme edebilir, bu sayıyı yükseltebiliriz. 20 kişi organ bağışı için gönüllü verici oldu. Desteklerin devamını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: