Meteoroloji’den İstanbul’un de ortamında olduğu 5 bölgeye bora yağış uyarısı

Türkiye’nin bir nice bölgesinde aktif olan sıcak ve buğulu albeni vatandaşları bunaltırken Meteoroloji’den bu hafta amacıyla serinletici tıpkı bili geldi. Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız ve çöz kesimleri ile Şarki Akdeniz’in modüler ve düz düz haddinden fazla bulutlanmış, Şarki Akdeniz, Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimleri, Maşrık Rum’nun kuzeyi, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Burdur, Düzce, Bolu, Karabük ve Van çevreleri, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kuzeyi ile Çanakkale’nin şimal ve gün doğusu, Antalya’nın kuzeybatı, Kütahya’nın kuzey kesimlerinin domestik kalkmak için sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlu ve kategorik geçeceği hesap ediliyor.

22 Ağustos Pazartesi günü albeni durumunun parçalı bulutlanmış, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevreleri, İstanbul’un Avrupa Yakası’nın kuzeyi ile Çanakkale’nin yıldız ve doğu kesimlerinin evcil görünmek için sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

SALI HAVA RAPORU NASIL OLACAK?

Meteoroloji’nin 5 günlük hava adisyon raporuna göre salı günü Marmara Bölgesi’nde asuman curcunalı bora yağmur bekleniyor. İç Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Rum Bölgesi’nde sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Diğer bölgelerin bir iki bulutlu ve küşade geçeceği oranlama ediliyor.

24 AĞUSTOS ÇARŞAMBA HAVA RAPORU

Marmara Bölgesi ve Iye Bölgesi’nde asuman ses bora yağış beklenirken İç Küçük Asya’dahi birlikte bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Perşembe cuma namazı ise Marmara Bölgesi ve Veli Bölgesi’nde gök ses boğanak yağmur beklenirken İç Rum’bile üstelik bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Marmara Bölgesi ve Iye Bölgesi’nde gök ses sağanak yağmur bekleniyor.

GELGEL SICAKLIĞI

Önemli bir fark olmayacağı, genellikle sezon normalleri civarında, çöz ve şimal kesimlerde sezon normallerinin üstünde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir ılımlı kuvvette esmesi bekleniyor.Share: