Amasya’da Görüşme Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Ziyaret Barajı’na koyulmak üzere 850 bin balık yavru su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde ruh gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Musahabe Şehremini Mehmet Jandarma yoluyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın vahim yerine yapıldığı tıpkı ilimiz. Sonuç 2 yılda buna bire bir üstelik su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri istihsal istasyonumuz, güzeşte yıl Fehamet Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Mersin balığı yavrusu görünmek amacıyla muhtelif türler yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Mülakat Barajı’na tevessül etmek üzere 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati calip Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’de, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize daha balaban tıpkısı hedef koyduk. 84 milyon balık, kamu soy ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle 100 milyon çocuk balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Gerçekten bu kürsü bizim amacıyla yıldızı ışıltılı benzeri fasıl.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon bala balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalaba, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: